Diş Beyazlatma Bleaching Nedir Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş sağlığı insan sağlığı açasından çok önemlidir. Ağız içinde dişlerde oluşan çürükler iltihaplar iç yanaktaki yaralar  bakterilerin oluşması ve üremesi için gerekli sıcak ve nemli ortamı sağlarlar. Ağızda oluşan bu bakteriler sindirim sistemi yoluyla kana karışır ve vücutta ulaşabildikleri her dokuya yerleşerek hastalıkların oluşmasına neden olurlar. Diş ve ağız sağlığındaki  bozukluklar her organı önemli bir oranda etkilerler. Diş ve ağız sağlığındaki bozukluklar nedeni ile oluşan ve en sık rastlanan  rahatsızlıklar böbrek enfeksiyonları, sindirim sistemi bozuklukları, kalp kapacıklarında iltihaplanma, dolaşım sistemi bozuklukları ve beyin zarı iltihaplanmaları olarak sayılabilir.

Dişler Neden Sararır?

Dişlerin yüzeyi gözenekli minelere sahiptir. İnsanların genellikle tükettiği çay, sigara, kırmızı şarap, kola ve kahve gibi boyayıcı etkisi olan içecekler diş yüzeyinin gözenekli minelerinden dişin içyapısına zamanla karışırlar ve dişte renklenmeler meydana  getirirler. Çay, sigara, kırmızı şarap, kola ve kahve gibi içeceklerin tüketim miktarına göre bu renklenmeler artmaktadır. Dişin renklenmesine bu içeceklerin sebep olması gibi bazı antibiyotiklerin uzun süreli kullanımında bu renklenmelere neden olabilir.

Diş Beyazlatma Nedir Nasıl Yapılır?

Daha önce bahsettiğimiz gibi çay, sigara, kırmızı şarap, kola ve kahve gibi içecekler diş yüzeyinin gözenekli minelerinden dişin içyapısına zamanla karışırlar ve dişte renklenmeler meydana getirirler. Bu renklenmeler fırçalama ile giderilemeyen renklenmelerdir. Diş beyazlatma diş minesinin içine girmiş ve dişin renklenmesine sebep olan bu etkenlerin diş beyazlatma jelleri ile çözülmesi işlemidir. Çeşitli renklenmelerin çeşitli tedavileri vardır. Bu yüzden piyasada satılan ve etkileri bilinmeyen diş beyazlatıcı macunları kullanmak yerine bir diş kliniğine gitmenizi önemle hatırlatırız. İki tip diş beyazlatma tekniği vardır. Bunlar;

Office Bleaching:Diş beyazlatma işleminin klinikte doktor tarafından  çeşitli alet ve jelleri kullanarak yapılmasıdır.

Home Bleaching:Diş beyazlatma işleminin evde kolayca yapabileceğiniz çeşitli diş aparatları ve jelle yapılmasıdır.

Diş beyazlatma işleminde dişte kişiye bağlı olarak dişlerde hassasiyet artışları gözlenebilmektedir. Tedavi sırasında hassasiyet giderici jellerle bu önlenebilmektedir. Bu hassasiyet geçicidir. Tedavi sonrasında tamamen ortadan kalmaktadır.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir