3 – 6 Ay Arası Bebeğiniz ve Uyku Düzeni

İlk 3 aydan sonra, bebeğinizin uykusu azalır ve uykunun beslenmeyle olan ilişkisi de azalır. Bebek giderek artan şekilde aktifleşir ve daha fazla uyanık kalmak ister. Bazı çocuklar günde 9 saat gibi kısa süre uyurken, bazıları da 18 saat uyur. Bebeğiniz gece boyunca kabaca 12 saat uyuyorsa, gün boyunca yarım saat ile 3 saat arasında süreyle 2 kere uyku uyur. Günlük rutine mümkün olduğunca uyun.

En azından ilk sene çocuğunuzun öğleden önce ve öğleden sonra uyumasını sağlayın. Bu dönemler sizin için de yararlıdır. Güvenli oyuncakları ile birlikte bebeği karyolasına veya benzer bir yere yatırın ve oyun oynaması veya uyuması için yaklaşık 1 ile 3 saat kadar bırakın. Bunlar günlük rutin içinde yer alıyorsa, bebeğiniz karşı koymaz. Bebeğinizin uyku ile ilgili gereksinimlerine cevap verin. Bebeklerin çoğu özellikle öğleden sonra geç saatlerde uyanık olurlar. Huysuzlaşırsa, gözlerini ovuşturursa veya parmak emmeye başlarsa bebeğinizi yatağına götürün.

Küçük bebekler ihtiyaçları kadar uyurlar; çünkü yorgun olduklarında uyanık duramazlar. Ancak yaklaşık 9 aylıkken, bebeğin uyku şeklinde bir değişiklik gözlemleyebilirsiniz. Uyku ile savaşır ve bazen o kadar yorgun düşer ki uyumak üzere sakinleşemez. Bu yaştaki çocuk yeni öğrendiği becerileri tekrarlamak ister ve bunun bitmesini istemez. İhtiyacı olan uykuyu verebilmek için, bazı bilinen yatak öncesi kuralları uygulayabilirsiniz (banyo yaptırmak, masal okumak, şarkı söylemek, sallamak veya masaj yapmak gibi). Çocuk büyüdükçe ve daha istekli oldukça uyku düzeni sağlamak daha zorlaşır.

Çocuğunuz günün sonunda sizden ayrılmak istemeyebilir ve güven hissetmek için gece boyunca periyodik olarak uyanabilir. Tüm bebekler hafif uyku ile derin uyku arasında değişik dönemler geçirirler. Hafif uyku sırasındaki rahatsızlık belirtilerini dikkate almamaya çalışın. Onu hemen yatağından alıp oyun oynamaya başlarsanız, daha sonraki geceler için de alıştırmış olursunuz. Eğer bebeğiniz gece sürekli 510 dakika ağlarsa, odasına gidin, herhangi bir problem olmadığından emin olun ve bebeğin tekrar uymasını sağlamak için onun karnını okşayın. En sevdiği yorgana veya bir oyuncağa sarılmasını sağlayın. Daha önce çocuğun uymasını sağlamak için kullandığınız teknikleri tekrarlayın

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir