Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne sütü, annelerin bebeklerine sundukları mucizevi bir besin maddesi olarak değerlendirilebilir. Bebeklerin doğduğu andan itibaren ilk besinleri ve gelişimleri süresince en önemli kaynakları anne sütüdür. Anne sütü dünyada eşi benzeri olmayan doğal bir besin kaynağıdır ve annelerin bebeklerine sundukları en önemli kaynaklardan biridir. Tüm hekimler ve kadın doğum, anne – çocuk sağlığıyla alakalı araştırmalar bütün bebeklerin 6 ay boyunca yalnızca bu mucizevi besin maddesi olan anne sütü ile beslenmelerini tavsiye etmektedirler. 6 aydan sonra da anne sütünün kesilmemesini tavsiye eden uzmanlar, 2 yaşa kadar ek gıdalarla destekli anne sütünün bebeklerin sağlıklı gelişimleri için çok önemli olduğunu belirtmektedir. Anne sütü bebeğin sindirim sistemi için hayati öneme sahiptir. Bebeğin sindirim sistemi normal işlevini yerine getirene kadar laksatif etki göstererek yardımcı olur. Anne sütünün içeriği annenin beslenmesiyle doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla anne sütünün kalitesi için annenin beslenmesi çok önemlidir. Her bir annenin sütü kendine özgü farklı özelliklerdedir ve yalnızca bebeğe özel salgılanmaktadır. Anne sütü sunduğu besin desteği dışında içeriğinde vitamin, mineral, enzim ve hormon barındırır ve ayrıca içerdiği antikorlar sayesinde bebeği hastalıklardan muhafaza etme özelliğine sahiptir. Dünya üzerinde anne sütüne eş değer ya da yakın değerde herhangi bir besin maddesi mevcut değildir.

Anne sütü tadı açısından inek sütüne benzemekle beraber daha yumuşak ve daha şekerli bir tada sahiptir. Bu hayati öneme sahip besin bebekleriniz için oldukça önemlidir. İlk 6 ay yalnızca anne sütü ve devamındaki 1.5 senede de takviye gıdalarla beraber anne sütü bebeğinizin beslenmesi için oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü annelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir çünkü annelerin süt üretmek için çalışan hücreleri, salgılanan enzimleri ve hormonlarının düzenli çalışması konusunda beslenme düzeni ve alınan gıdaların çok büyük bir önemi vardır. Annelerin sütlerinin hem zengin içerikli olması hem de çok olması gerekmektedir ki bebekleri bu mucizevi besin kaynağından hem çok hem de verimli olarak faydalanabilsin. Bu noktada zaman zaman annelerin sütlerinin miktarları ve kaliteleri, içerikleri ile alakalı sorunları olabilmekte, süt azlığı görülebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda bir takım gıda takviyeleriyle ve beslenme düzenindeki bir kaç temel değişiklikle bu sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

1- Çemen Otu Tohumu

Çemen otu ve çemen otu tohumu, özellikle Hindistan mutfağında yaygın olarak kullanılan ve yemeklere tat ve değişik bir rahiya katması için kullanılan bir gıda maddesidir. Çemen otu tohumu anne sütünü artıran bir besin olarak bilinmekte ve süt azlığı gibi durumlarda uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak çemen otu tüketmenin anne sütünü oldukça artırdığını ve zengin içeriğini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar bulunmaktadır.

2- Yulaf

Yulaf hem sindirim sistemine oldukça faydası bulunan hem de içerdiği yüksek miktarda demir oranıyla vücudunuzun diğer bir çok sistemine faydası olan bir yiyecektir. Anne ve bebek sağlığı konusunda yapılan araştırmalarda da annelerin zaman zaman yaşayabildiği bir sorun olan demir eksikliği probleminin süt miktarında azalmaya sebep olabileceği gösteriliyor. Bu nedenle oldukça hatırı sayılır miktarda demir içeren yulaf, kahvaltılarınızda ek besin olarak tüketebileceğiniz şekilde sizin ve bebeğinizin oldukça faydasına olacaktır.

3- Havuç

Fitoöstrojen adı verilen ve meme yapısının gelişimini olumlu yönde etkileyen doğal ve bitkisel bir madde barındıran havuç aynı zamanda içerdiği beta karoten sayesinde de annelerin emzirme süresinde yardımcısı olan bir besin. Fitööstrojen maddesi süt üretimini doğrudan etkileyen ve vücudun salgıladığı östrojen hormonuna benzer bir işleve sahip ve süt üretimine yardımcı oluyor. Günde yiyeceğiniz 1 havuçla hem daha sağlıklı ve fazla süt üreteceksiniz, hem de sağlıklı beslenmenize katkı sağlamış olacaksınız.

4- Sarımsak

Sarımsak ilginç bir biçimde bebeğinizin daha çok süt emmesini sağlayan bir besin. Anne sütünün artmasını sağlayan en önemli faktör bebeğin sürekli olarak anne sütü emmesi, dolayısıyla bebeğinizin daha çok süt emmesine yardımcı olan sarımsak da süt artırıcı bir besin olarak kabul görüyor. Sarımsağı kararında tüketmelisiniz zira fazla miktarda sarımsak tüketirseniz sütünüz bebeğinizde şişkinlik ve hazımsızlığa sebep olabilir. Bu nedenle sarımsak tüketirken deneme yanılma yöntemiyle miktarı konusunda karar verebilirsiniz.

5- Baklagiller

Baklagiller içerdikleri yüksek demir miktarıyla anne sütünü arttıran besinlerdendir. Anne sütünün az salgılanmasına sebep olduğu bilinen rahatsızlıkların biri de bünyede yeteri miktarda demir minerali olmaması yani demir eksikliği rahatsızlığıdır. Akşam yemeklerinde nohut, barbunya, kuru fasulye gibi gıdalar tüketerek hem kendiniz için gereken demir miktarını karşılayabilir hem de bebeğinizin yegane ve en önemli temel gıdası olan anne sütünü artıracak katkı maddesini doğal yollardan bünyenize katabilirsiniz. Demir ayrıca yorgunluğunuzu azaltmada da size yardımcı olabilecek bir mineral olarak bilinmektedir.

6- Arpa

Arpa da anne sütünü arttırmaya yardımcı olan sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Arpayı pilav ya da çorbaya ilave ederek tüketebilirsiniz. Özellikle arpa ilave edilerek hazırlanan pilavlar ya da çorbalar laktasyonun arttırılması için tercih edilmektedir. Her ne kadar uzmanlar tarafından yapılmış ve arpanın anne sütünü arttırdığının ispatı olan herhangi bir araştırma sonucu bulunmasa da bu yöntem yüzyıllardan beri geleneksel bir şekilde uygulanmakta ve de faydalı olmaktadır. O nedenle arpayı anne sütünü arttıran besinler arasında saymak mümkün olmaktadır. Hatta bir inanışa göre arpa ve rezene karışımının anne sütünü çok daha kaliteli bir hale getirdiği düşünülmektedir. Dolayısıyla gün içinde rezene ve arpa karışımı hazırlayıp tüketerek bebeğinizin en temel gıda kaynağı olan anne sütünü daha fazla salgılama imkanına sahip olabilirsiniz.

7- Yeşil Sebzeler

Hiç kuşku yok ki yeşil sebzeler anne ve bebek için oldukça önemlidir. Sadece anne ve bebek özelinde değil genel olarak insan sağlığı için beslenme düzeninde ağırlık verilmesi gereken yeşil sebzeler bilhassa C, E, B vitaminleri açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Özellikle anne tarafından yeşil sebze tüketiminin süte büyük bir katkısı olmaktadır. Çünkü ıspanak, pancar yaprağı, kuşkonmaz ve fasulye gibi yeşil sebzeler tam anlamı ile birer mineral ve vitamin kaynağıdır. Bu sayede de laktasyonun (anne sütü salgılama) arttırılmasına katkıda bulunulmaktadır. Yani hem anne sütü artmakta hem de bebeğinizin en önemli gıdası olan anne sütü bu vesileyle çok daha kaliteli bir hale gelmektedir. Bu da doğal olarak bebeğinizin fiziksel gelişimi için çok faydalı olmaktadır. Aynı zamanda yeşil sebze tüketimi sindirim sistemine katkı sağlamakta ve vücudun güçlenmesine de yardımcı olmaktadır, dolayısıyla doğumdan sonraki yorgunluk, halsizlik, kırgınlık gibi hislerinizi de gidermede oldukça yardımcı olabilecek bir role sahiptir yeşil sebzeler.

8- Kırmızı ve Turuncu Sebzeler

Anne sütünü arttırırken anne sütünün kalitesini de arttırmak çok önemlidir çünkü bebeğiniz ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenecek ve yegane hayat gıdası anne sütü olacaktır. Bunun için de kırmızı ve turuncu renkli sebzelerin tüketimi bir hayli etkili olmaktadır. Özellikle beta karoten açısından zengin olan havuç, tatlı patates ve pancar gibi sebzeler tercih edilerek anne sütü salgısı artırılabilir ve kalitesi de aynı oranda artış gösterebilir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler yazısı ilk önce Bitkisel tedavi | Hamilelik | Beslenme | Diyet | Sağlık üzerinde ortaya çıktı.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir