Anne Sütünü Arttıran Gıdalar, Yemekler, Bitki Çayları Nelerdir?

Anne sütü, yavruları için bir kadının göğüslerinde (ya da meme bezleri) üretilen süttür. Süt yeni doğmuş doğmuş bebeklerin beslenmesinde birincil kaynaktır; büyük bebekler ve küçük çocuklar ya özel ya da diğer gıdalar ile birlikte, anne sütüne devam edebilir.
Anne sütü bebeğin annesi veya başka bir kadın tarafından da temin edilebilir. Sütünüzü pompa sayesinde sağabilir ve derin dondurucularda saklayabilirsiniz. ayrıca sütünüzü pompalar sayesinde artırabilirsiniz, siz sağdıkça yeni sütler dolar.

Dünya Sağlık Örgütü  yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü verilmesini önerir. Emzirmeyle birlikte ek besinler en az iki yaşına kadar tavsiye edilir ve daha sonra anne ve çocuk dileği sürece devam edilebilir.

Anne Sütünü Artıran Çaylar – Hangi Bitki Çayları Anne Sütünü Artırır?

Rezene: Rezene çayı hamilelik süresince de zaten içmiş olduğunuz çok sağlıklı bir çaydır. Ayrıca gaz oluşumunu da önler ve süt artırmada etkilidir

Anason: Anne sütünü artıran bir diğer etkili çay anason çayıdır. Anason çayını bebeğinize de küçük bir kaşık yardımıyla içirebilirsiniz. Yine bebekteki gaz rahatsızlığını iyileştirmede anason çayı içirilir.

Ihlamur: Hazır çayları ( sallama ) pek tavsiye etmiyoruz. Demleme ıhlamur çayı anne sütünü artırır. Aktarlardan bulabilirsiniz.

Isırgan otu: Isırgan otunun anne sütünü çok artırdığını ve iyi süt oluşumunu sağladığını biliyoruz. Fakat uzmanlar ısırgan otunu sürekli olarak içmeyi uygun bulmuyorlar. 20 gün içip 10 gün ara vermelisiniz

Humana çayı : Aktarlarda veya eczanelerde bulabilirsiniz; humana still-tea şeklinde de geçer.

Ayrıca yukardaki çaylardan bir karışım yaparakta içebilirsiniz:

1′er çay kaşığı anason, rezene, ıhlamur ve ısırgan otu kaynatılmış 1 büyük kupa suya dökülür ve 3-4 dakika dinlendirildikten sonra içilir. Böylece hem anne sütü artar hem de bebekte gaz sorunu yaşanmaz.

Bol Bol Su İçmeyi UNUTMAYINIZ!!

Anne Sütünü Hangi Gıdalar Artırır?

Nohut
Fasulye ( gaz yapabilir fazla tüketmeyiniz)
Bulgur ( Özellikle tavsiye edilir )

gibi kuru gıdalar, baklagiller anne sütünü artırır. Haşlanmış mısırda bu gruba girer.

Çörek otunu mutlaka tüketmeye çalışın. Eğer direk olarak tüketemiyorsanız da poğaçaların, simitlerin üzerine, kahvaltıda tüketmeye çalışın. Ya da Çörek otu yağını bir bardak suya 4-5 damla damlatarak da tüketebilirsiniz

Boza ve Kefir içebilirsiniz. İçindeki maya ve malt anne sütünü artır.

Baharatlardan özellikle Kimyon tavsiye ediliyor.

Anne Sütünü Artıran Tatlılar Nelerdir?

Özellikle Sütlü tatlıların anne sütünü artırmada çok iyi olduğu söyleniyor. Uzmanlar direk süt içmek yerine sütlü tatlı yemeyi öneriyor.

Tel kadayıf

Tahin Helvası

Pişmaniye

Anne Sütünü Artıran Sebzeler ve Meyveler Nelerdir?

Marul
Yeşil Soğan
Maydanoz
Tere

( hemen hemen tüm yeşillikler anne sütüne iyi geliyor demir içerikli çünkü )

Taze fasulye
Taze bezelye
Nar
Börülce
Dut Pekmezi
Kayısı hoşafı

Elbette bahsettiğimiz bu besinler anne sütünü artırmada faydalı ama kişiden kişiye etkisi değişebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir