Bebeği Odasına Alıştırmak İçin Neler Yapmalıyız?

BEBEĞİ ODAYA ALIŞTIRMA

Doğum hastanelerindeki bazı tabii olmayan zorlukları ortadan kaldırmak için doktorlar ve hemşireler son yıllarda bebeği odaya koyma plânını tecrübe etmektedirler. Bebeğin sepeti, bebek odasında olacak yerde annesinin yatağına yakındır. Kadın kendisine gelir gelmez hemşireler çocuğa bakması için onu teşvik ederler. Kadın bebeği tutmasını, beslemesini, altını değiştirmesini ve yıkamasını öğrenir. Tecrübeli insanların arasındayken anne bütün bunları öğrenme fırsatını elde eder. Hemşireler anneye gerekli şeyleri anlatır ve ona yardım ederler.

Anne, çocuğunun ne zamanlar acıktığını öğrenir. Onun uykusu, ağlaması, bağırsaklarının çalışması hakkında bilgi edinir. Bebeğini eve götürdüğü zaman artık o, anne için bir yabancı değildir. Bu tecrübesiz anne için büyük bir fırsattır. Bebeğin ihtiyacına göre düzenlenmiş bir besleme programı bir bir problem doğurmaz. Bu da meme vermenin daha başarılı olduğunu belirtir. Baba ziyarete geldiği zaman kendisini aileden biri olarak hisseder. Bebeği tutabilir ve bebek bakımı hakkında o da biraz bilgi edinir.

Bebeği annesinin odasında bırakmak dünyanın bir çok yerinde yıllar önce yapılan bir şeydi. Fakat bu yeni yeni bir kaç hastanede tekrar yapılmakta ve şimdilik bir tecrübe sayılmaktadır. Bu usul emindir. İlk kez anne olan kadınlar bebeklerinin yanlarında kalmasından çok memnundurlar. Bir çoğu da aynı şekilde tekrar bebekleri olmasını arzu etmektedirler. Zamanı olmayan tatil yapmaya imkân bulamayan tecrübeli anneler ise hastanede kendi başlarına dinlenmeyi tercih etmektedirler.

Bebeği annesinin yanına yerleştirmek hastanelerde kolaylıkla tatbik edilebilecek bir usul değildir. Bu hastanenin idaresinde bir çok değişikliklere sebep olmaktadır. Bunu yapabilmek içfn araştırma fonlarına ve plânlama ile tecrübe için uzun bir devreye ihtiyaç vardır. Siz bebeğinizin odanızda kalacağını umar fakat bunun imkânsız olduğunu anlarsanız her şeyi kaybetmiş olduğunuzu düşünmemelisiniz. Eve döner dönmez eksikliğini duyduğunuz şeylere kavuşacaksınız. Üstelik günümüzde hastanede yatma süresi de iyice kısalmıştır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir