Bebekler Süt İçerken Hava Kabarcıkları Çıkarması

HAVA KABARCIKLARININ ÇIKARILMASI.

Bebekler sütlerini içerlerken biraz da hava kabarcığı yutarlar. Bu midelerinde hava balonları meydana getirir. Bebek daha yarı doymuşken karnı rahatsızlık verecek kadar şişer ve o zaman sütü bırakır. Bebeğin hava kabarcıklarını çıkarmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan hangisinin size uygun geldiğini bulabilirsiniz. Birincisi, bebeği dimdik oturtup yumuşak hareketlerle karnını ovmaktır.

Diğeri ise bebeği omuzunuza dayayarak belini hafif hafif ovmaktır ya da beline hafif hafif vurmaktır. Omuzunuza bir bez yaymanız yerinde olur. Zira bebek bu arada biraz tükürebilir. Bazı mideler gazı kolaylıkla ve hemen çıkarırlar. Diğerleri ise gazı bırakmak istemez gibidirler. Eğer hava kabarcıkları hemen çıkmazsa bazan bebeği bir saniye yatırmak ve tekrar omuzunuza almak faydalı olur.

Eğer bebek fazla hava yutar ve sütü yarıda keserse doyurma ortasında bebeğin gazını çıkarmak gerekir. Fakat siz her doyurmadan sonra da bebeğin gazını çıkarmaya gayret etmelisiniz. Bebekler karınlarında gazla yatırılırlarsa kısa süre sonra rahatsız olurlar. Bazı bebekler bu yüzden karın ağrısına da tutulabilirler. Diğer taraftan bebeğinizin gaz çıkarması zorsa ve o geğirsin geğirmesin rahat gözüküyorsa o vakit sizin bir kaç dakikadan fazla uğraşmanıza gerek yoktur.

Bu arada küçük bir bebek doyurulunca karnının iyice şişeceğini ve bunun tecrübesiz bir anneyi endişelendireceğini de söyleyelim. Bunun sebebi de her doyurulmada bebeğin içtiği miktarın karnının hacmine göre bir hayli fazla olmasıdır. Halbuki büyüklerde durum böyle değildir. Eğer siz de 55 kilo olsanız ve bir yemekte altı kilo süt içseydiniz aynı şekilde karnınız şişerdi.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir