Bebeklerde Gaz Sancısı ve Çözümü

Bebeklerde gaz sancısı hem bebeğin hemde ailesinin berbat bir gece geçirmesine neden olur. Bebeklerde gaz sancısının hangi sebeplerden oluştuğu ve nasıl giderildiğini öğrenerek hem bebeğiniz hemde siz rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Birçok bebeğin gaz sorunu bulunmaktadır. Gaz bebekleri oldukça zor durumda bırakan bir sancıdır. Gaz sancısı olan bebekler ayaklarını yukarıya doğru çekerek ağlarlar. Genellikle bebeklerin dengesiz beslenmeleri gaz sancılarını artırmaktadır. Mesela şekerli su verilmesi, emziklerin bala ve pekmeze batırılması, doktor kontrolü olmadan erken ek gıdalara başlanması, meyve ve meyve sularının gerektiğinden fazla verilmesi ve yeterince olgunlaşmamış besinler gaz sancılarını artırmaktadır.

Bebeklerde gaz sancısı olmasının diğer bir nedeni de emziren annelerin yediklerine dikkat etmemelerinden kaynaklanır. Anne ne yer ve ne içerse anne süt ile birlikte bebeğe de geçer. Eğer bebek gün içerisinde devamlı hiç durmadan ağlıyorsa ve acısının tıbbi olarak bir açıklaması yok ise başka bir ifade ile sağlıklı ise bunu nedeni gaz sancısı olabilir. Gaz sancısı olan bebekler güçlerini bitirene kadar durmaksızın ağlarlar. Bu gaz sorununun önlenebilmesi için annenin gıdasına dikkat etmesi ve gaz yapıcı yiyecek ve içecekler den uzak durması gerekir.

Genellikle bebeklerde gaz olmaması için ne kadar çok önlem alınsa da yine de bu problemle karşılaşmamak kaçınılmazdır. Çoğunlukla bebeklerde gaz sorunu 3 ile 4 ay kadar sürmektedir. Daha sonra kendiliğinden geçmektedir. Aslında bunun yaşanması gereken bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe kapılmamak gerekmektedir.

Bebeklerini emziren anneler gaz yapmaya neden olan bazı gıdalardan uzak durmalıdırlar. Mesela soğan, sarımsak,kuru fasulye, karnabahar brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon ,greyfurt, kafein içeren içecekler, çikolata,çay,bulgur,karpuz gibi gıdalar bebeklerde gaz oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklerini emziren anneler bu tür gıdalardan uzak durmaya çalışmalıdırlar. Ayrıca bebek emzirirken tutuş şekli ve sigara içmekte gaz sancısına neden olmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir