Büyüme hormonu eksikliği nedir?

Büyüme hormonu eksikliği bozukluğu fiziksel gelişimin tam veya kısmi olarak gerçekleşmeme durumudur.Büyüme hormonu hipofiz bezi (hipofiz), beyinin alt tarafında bulunur.Büyüme hormonunun salgılanmasını beynin bir parçası tarafından kontrol edilir.Salgılanması için karaciğeri uyarılır.

Büyüme hormonu eksikliği neden olur?

  • hipotalamustan uyarıcı hormonun yetersiz olması.
  • hipofiz büyüme hormonu üretimi yetersiz.
  • IGF-1 hormonu azalır.
  • reseptör kusurları neden olabilir.

Büyüme hormonu eksikliği birçok  nedeni vardır:

  • çok nadir bazı durumlarda da kalıtımsal olabilir
  • doğum sırasında oksijen yetersizliği.
  • hipofiz bezi, beyin veya karaciğer hastalıkları.
  • hormon reseptörleri anormallikleri.
  • otoimmünda bir saldırı.
  • Ancak çoğu zaman net bir açıklama yoktur.

Büyüme hormonu eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Büyüme hormonu eksikliği genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkar. Doğumda, bebeğin boyu ve kilosu normal ancak  Da ay arasında gelişiminde bir yavaşlık olabilir. Sonra kilo alma yeteneğini azaltacak belirtiler başlar; dişlerin gelişimi gecikir ve çocukta deri altında kalın bir yağ tabakası oluşur. Büyüme hormonu eksikliğinde kısmen bu belirtiler vardır fakat herzaman görülmez.

Ne yapabilirim?

Çocukların büyüme oranları farklıdır. Büyüme oranı tablolarını incelemek bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak bunu doktorların yorumlaması daha doğrudur.

Çocuğun büyüme sorunları olduğunu düşünüyorsanız  doktorunuzu arayın.

Bir büyüme bozukluğu nasıl teşhis edilir?

Doktorlar çocuğun diyet, iştah kaybı, egzersiz durumu, sosyal problem v.b sorular sorarak bilgi edinir. ağırlığını ve boyunu ölçer sonra büyüme eğrilerini oluşturur.  Boy ve kilo dikkate alınacaktır.

Buna ek olarak, X-ray cihazında sol el ve el bileği kemik gelişimi incelenebilir. ‘Kemik yaşı’ çocuğun yaşına göre kıyaslanır.

Doktor bir büyüme hormonu eksikliğinden şüphelenirse,uzman çocuk ünitesine danışılmasını tavsiye edebilir. Çocuk ünitesinde, IGF-1 ölçülür ve  olası diğer hastalıklar için daha fazla kan testi alınır.  Genellikle, bu testlerin sonucunda düzgün bir büyüme hormonu eksikliği tanısı alınır.

Geleceği nedir?

Büyüme hormonu eksikliği tedavi edilmezse, çocuğun büyümesi ileri derecede bozulmuş olacaktır.ilerleme durumu çocuğun potansiyeline bağlıdır. Erken teşhis önemlidir.

Büyüme hormonu eksikliği nasıl tedavi edilir?

Özel pediatri birimlerinde çocuk yetiştirme duruncaya kadar her gün enjekte edilen sentetik büyüme hormonu vasıtasıyla olur.  Büyüme hormonu doğru miktarda tam olarak tespit edilmelidir.Ttedavi yakından izlenmeli ve olası yan etkiler açısından incelenmesi gerekir. Bu tedavi tamamlandığında, yeniden değerlendirme  tedaviye yanıt olasılığı olup olmadığını görmek için gereklidir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir