Çocuklarda Gece Altını Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Kimse yatak ıslatma nedenini tam olarak bilemez ancak çeşitli faktörler rol oynayabilir.

 • Küçük mesane. Çocuğunuzun mesanesi gece üretilen idrar tutmak için yeterli derecede gelişmemiş olabilir.
 • Mesane sinirleri. mesaneyi kontrol eden sinirler yeterince olgunlaşmamış olabilir. Dolu bir mesane çocuğunuzun uyanmasına sebep olabilir.
 • Bir hormon dengesizliği Bazı çocuklar gece idrar üretimini yavaşlatmak için yeterli anti-diüretik hormon (ADH) üretemezler.
 • Stres Stresli olaylar – örneğin, büyük bir erkek veya kız kardeşi olma, yeni bir okula başlayan veya evinden uzakta uyku gibi – yatağını ıslatmayı tetikleyebilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu. Bir idrar yolu enfeksiyonu çocuğunuzun idrar kontrol sistemini bozabilir. Bulgu ve belirtiler ise şöyle; yatak ıslatma, sık idrara çıkma, kanlı idrar ve idrar yapma sırasında ağrı olabilir.
 • Uyku apnesi Bazen yatağını ıslatma obstrüktif uyku apnesinin bir işareti olabilir. Sıklıkla iltihaplı veya büyümüş bademcikler buna yol açar. Diğer belirtileri horlama, sık kulak ve sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve gündüz uyuklama içerebilir.
 • Diyabet. Geceleri genellikle yatağını ıslatan bir çocuk için,  diyabetin ilk belirtisi olabilir. Diğer belirtileri artan susuzluk, yorgunluk ve kilo kaybı,çok idrar içerebilir.
 • Kronik kabızlıkÇocuğunuzun mesanesindeki çok idrar gece yatağını ıslatmasına neden olabilir. Düzenli barsak hareketleri eksikliği bunu yapabilir.
 • Idrar yolu veya sinir sisteminde bir yapısal sorun. Nadiren, yatağını ıslatma çocuğun nörolojik sistemi veya üriner sistemde bir kusur ile ilgilidir.

Çocukların çoğu  yatağını ıslatarak büyür.

Genel olarak çocuğunuz, özellikle rahatsız veya arada bir gece yatağını ıslatıyorsa ev ilaçları ideal bir tedavi olabilir.

Nem alarmları
Eczanelerde satılan bu alet pille çalışıyor. Çocuğunuz idrar yapmaya başladığında cihaz alarm veriyor. Çocuğunuzun pijamasına veya yatağa koyulabiliyor. Çocuğunuz altını ıslatırken alarmın sesine uyanır ve zaman içinde tuvalete gitmeye yardımcı olur. Fakat çocuğunuzun uykusu ağırsa başkasının bu alarmı dinlemesinde fayda var

Gece Altını Islatma için Ilaç Tedavisi
Son çare olarak, çocuğunuzun doktoru yatağını ıslatma durdurmak için ilaç kullanımı olabilir. Ilaçların eşitli türleri:

 • Gece yavaş idrar üretimi. Ilaç desmopressin asetat (DDAVP) vücudun gece daha az idrar yapmak için zorlayan doğal bir hormon olan (anti-diüretik hormon ya da ADH) düzeylerini artırır. DDAVP az yan etkilere sahip olsa da, en ciddi nöbet potansiyeline sahip.  Ayrıca, çocuğunuz kustuysa veya mide bulantısı hissediyorsa ya da bir baş ağrısı varsa bu ilacı vermeyin .
 • Mesane rahatlatma. Çocuğunuz küçük bir mesaneye sahipse bu yöntem uygulanır, mesane kasılmaları ve artış mesane kapasitesini azaltmaya yardımcı olabilir oksibutinin (Ditropan) veya hyoscyamine (Levsin) gibi ilaçların Yan etkileri ise ağız kuruluğu ve yüz kızarmasıdır.

Bazen ilaçların bir kombinasyon şeklinde olması en etkili yoldur. Genellikle ilaç kullanımı durduğunda çocuk yatak ıslatmaya devam eder.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir