Emzirme Dönemimde Annenin Beslenmesi

Çocuğunuzu doğurdunuz kucağınıza aldınız mutlu mutlu evinize geldiniz. Elbetteki doktorunuz size emzirme dönemi için bir beslenme programı belirleyecektir. Sakın ola ki bu programın dışına çıkmaya, doğumda aldığınız kiloları vermek için emzirme döneminiz bitmeden uğraşmaya başlamayın.

Elbetteki sağlıklı bir kiloda bulunmak önemli fakat emzirme döneminde bebeğinizin sizin sütünüz ile alacağı gıdaların bütün hayatı boyunca zeka seviyesinden kalp damar sağlığına, fiziksel gücünden cinsel sağlığına etki göstereceğini unutmayın. Çocuğunuza sağlıklı bir ömür sunmak varken altı ay zayıflama amaçlı bir diyet yapmamayı göze almalısınız.

Burada sadece bir takım öneriler vereceğiz unutmayın ki esas olan hekiminizin verdiği beslenme programıdır! İçinizde yeni bir canlı oluştu, yeni bir iskelet sistemi de öyle. Yani ciddi miktarda kalsiyum kaybettiniz. Kadınlarda kemik erimesinin yaygınlığının başlıca sebeplerinden biri bu kalsiyum kaybıdır.

Bu yüzden kaybettiğiniz kalsiyumu kısa sürede geri kazanmalısınız ki hem kendi sağlığınızı koruyabilin hem de bebeğinizin o yumuşacık kemikleri bir an önce sertleşsin. Bu sebepten süt ve süt ürünleri açısından iyi beslenmeye özen gösterin. Protein için her gün en az bir adet yumurta ve en az bir porsiyon etli sebze yemeği (kuru baklagil de olur) yemeye özen gösterin. Hayatın temel yapıtaşı aminoasitler-proteinlerdir yeni bir canlının oluşumunda da bu sebepten müthiş öneme haiz olan gıdaların başında proteinler gelir.

D ve C vitaminleri bakımından zengin meyveler yiyin.

İyot ihtiyacınızı karşılamaya özen gösterin.

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineralleri de beslenme düzeninizden eksik etmeyin.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir