Basura İyi Gelen Besinler

Yetişkinlerin yaklaşık %50 si  rektumda veya anüste hemoroid ya da rektumda anüs bulunan enfeksiyöz damarlarında sorunlar yaşarlar bu durum genellikle  50 yaşında baş gösterir. Basur belirtileri kişiden kişiye değişir.Belirtiler arasında anal ağrı ve kaşıntı, ağrılı bağırsak hareketleri, anüsün yakınında hassas kabarıklıklar ve silinmeden sonra göreceğiniz kanlı tuvalet kağıdı basur belirtilerinden bir kaçıdır. Basur neden olur sorusunun cevabına gelince:  Potansiyel nedenler arasında gebelik, obezite, uzun süre oturma, kronik sindirim problemleri ve az sıvı alma ve düşük lifli besinlerle beslenme örnek gösterilebilir.

Yoğurt Basura iyi gelir

Yoğurt sindirim sağlığı ve bağışıklık işlevini destekleyen yararlı bakteriler- probiyotik sağlar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre probiyotiklerhemoroidleri önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir. En iyi sonucu elde etmek için, rutin olarak lactobacillus veya bifidus gibi canlı aktif kültürleri içeren yoğurt veya kefir tüketmeye gayret edin.

Meyve ve Sebzeler Basura İyi Gelir

Meyve ve sebzeler, bağışıklığınızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bağışıklık sisteminizi ve sıvılarınızı güçlendiren değerli besin maddeleri sağlar. Lif bakımından zengin gıdalar, meyveler ve sebzeler de dışkıyı daha rahat atmanıza yardım ederler. En azından bağırsak hareketi sırasında gerginlik ve ağrı azaltabilir. Basura iyi gelen besinler arasında  meyve ve sebzelerde özellikle lif, çilek, elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yapraklı yeşil sebzeler, fasulye ve kış kabak bulunmaktadır.

Tahıl Ürünleri Basura iyi gelir

Tahılların tümü besleyici bileşenler içerdiğinden beyaz un gibi rafine edilmiş besinlerden daha yararlı olarak daha fazla lif, protein ve mikro besin sağlarlar. Çoğu kişi günde 21 ve 38 gram liften oluşan günlük lif ihtiyaçlarını karşılamıyor. Günde yarım kahve fincanı inceltilmiş arpa yemek 6 gram lif sağlar. lif bakımından zengin olan bütün tahıl gıdalar arasında yulaf ezmesi, yüzde 100 tahıl ekmeği ve soğuk tahıl, uzun ömürlü kahverengi pirinç, yabani pirinç ve patlamış mısır bulunur.

Sıvı Tüketimi Basura iyi gelir

Düşük sıvı diyet ile ilgili hemoroidsemptomlarını önlemek veya azaltmak için,  gün boyunca su veya diğer sıvıları içmek gerekir. Su hayatımızın en önemli parçası… Su, süt, yüzde yüz meyve veya sebze suları, bitki çayları veya suyu içeren çorbalardan  bolca için ve günde en az 2 litre su için. Basurunuz varsa Kafeinli, alkollü ve yüksek şekerli içeceklerden kaçının; bu, daha az hidrasyon ve bazı durumlarda kilo artışına katkıda bulunabilir

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir