Deriye İyi Gelen Yiyecekler

Sağlıklı bir deriye ve cilde sahip olmak için tüketilen gıdaların önemi bir hayli büyüktür. Çünkü beslenme alışkanlıkları direkt olarak deri ile ilişki halindedir. O yüzden sağlıklı bir deriye sahip olmak ve çeşitli deri hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltmak için doğru yiyecekleri düzenli olarak tüketmek çok önemlidir. Bunun için de deriye iyi gelen yiyecekler mutlaka beslenme alışkanlıklarına alınmalıdır. Elbette ciddi bir deri hastalığı ile karşılaşıldığında en doğru tedavi yöntemi bir doktorun uygulayacağı tedavi yöntemi olacaktır.

Deriye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Havuç

Havuç A vitamini açısından çok zengin lezzetli bir yiyecektir. Özellikle A vitamini hem deri ve cilt için hem de göz için çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle deri sağlığını önemseyen kişilerin düzenli olarak havuç tüketmesinde büyük yararlar vardır. Aynı zamanda bilindiği üzere pek çok kozmetik ürünün içerisinde retinol adlı bir madde bulunmaktadır. Bu retinol adlı madde cildin güzelleşmesine ve yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda havuç da deri için doğal bir retinol özelliğine sahiptir ve antioksidan etkiler taşımaktadır. Elbette deri için faydalı olan A vitamini yalnızca havuçta bulunmamaktadır. Süt ve süt ürünleri ile kepekli ürünler de A vitamini bakımından zengin olup deriye iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

 

2- Domates

Bilindiği üzere domates içerisinde bol miktarda likopen bulundurması ile meşhurdur ve bu özelliği ile çok sağlıklıdır. Çünkü likopen tam bir antioksidan özellik göstermektedir ve deride oluşan yaşlılık belirtilerini, çeşitli lekeleri ve meydana gelen kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmaktadır. Hatta düzenli olarak domates tüketilmesi ile alınan likopen sayesinde güneşin zararlı ışınlarından korunmak da mümkündür. Domates direkt olarak deride olan hasarları geçirmese de önlenebilmesine katkıda bulunmaktadır. Fakat domatesin tüketimi kesinlikle aşırı olmamalıdır. Çünkü fazla miktarda domates tüketimi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

3- Balık

Balığın içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunması özellikle somon balığı ve tuna balığı gibi balıkları deri için çok faydalı besinler haline getirmektedir. Çünkü düzenli omega 3 yağ asitlerinin vücuda alımı ile ciltte meydana gelen çeşitli alerjik reaksiyonların iyileştirilebilmesi ve bıraktığı yaraların yok edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Benzer şekilde balık tüketimi ile cildin neminin stabil tutulması da sağlanabilmektedir. Bununla birlikte düzenli olarak balık tüketen kişilerin güneş ışınlarının zararları etkilerinden korunması da daha kolay olabilmektedir. Aynı zamanda özellikle somonda bulunan selenyum gibi mineraller de deri ve deri hastalıkları için çok iyileştirici olabilmektedir.

4- Ceviz ve Badem

Daha çok hafızaya iyi gelmesi ile bildiğimiz ceviz ve badem de deriye olumlu katkıları olan yiyeceklerdendir. Çünkü ceviz ve badem sayesinde hücre zarları güçlendirilebilmekte ve hücrelerde herhangi şekilde tahribat yaşanması engellenebilmektedir. Eğer derideki hücreler sağlıklı olur ise deride çok sağlıklı olabilir ve çok daha yenilenmiş görülebilir. Aynı şekilde badem E vitaminini de içerisinde bol miktarda bulundurmaktadır. Bu yönü ile de deride meydana gelen bazı hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. O yüzden sağlıklı bir deriye ve cilde sahip olmak için düzenli bir şekilde ceviz ve badem tüketiminin önemi bir hayli büyüktür.

5- Portakal

C vitaminin deri ve derideki hücreler için önemi yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü C vitamini ile deride bulunan dokuların gelişmesi sağlanmaktadır. Aynı şekilde yaşlanma ile gerçekleşen olumsuz etkilerin de uzaklaştırılabilmesi mümkün olmaktadır. Yani kırışıklıkların önlenmesinde C vitamininin rolü bir hayli büyüktür. Bilindiği üzere sigara deride de çok olumsuz etkiler yaratabilmektedir. C vitamininin yeterli miktarda vücuda alımı sayesinde sigaranın ciltte bıraktığı olumsuzluklar büyük ölçüde önlenebilmektedir. Elbette bu demek değildir ki C vitamini alındığı takdirde sigara içilmesi mümkündür. Elbette sigara her koşulda insan sağlığı için çok zararlıdır. C vitamini açısından en zengin yiyeceklerden bir tanesi pek tabii portakaldır. Bu nedenle deri sağlığı ve cilt sağlığı için mutlaka portakal tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde C vitamini açısından zengin olup tüketimine dikkat edilmesi gereken diğer yiyecekler de Brüksel lahanası, çilek, mandalina, brokoli ve çeşitli yeşil yapraklı sebzelerdir.

6- Yaban Mersini

Ülkemizde yaygın olarak bulunmasa da yaban mersini de C vitamini açısından zengin bir meyve olması nedeni ile özellikle deriye ve deride oluşan bir takım rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda yaban mersini ile deriye bir elastikiyet kazandırılması da mümkün olmaktadır. Çünkü bu meyve kolajen üretimine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte yaban mersininin içerisinde bulunan ellagitannin ve antosiyanin maddeleri antoksidan özellik göstermektedir ve deri üzerinde oluşan hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.

7- Yumurta

Pek çok açıdan insan sağlığı için faydalı olan yumurta, deri sağlığı için de çok önemli bir besindir. Çünkü yumurta sayesinde derideki dokuların yenilenmesi hızlanmaktadır. Hatta yumurta cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. Benzer biçimde yumurta tüketimi sayesinde ciltte oluşan çeşitli cilt lekelerini önlemek de mümkündür.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir