Sağlıklı Yemekler Hazırlamak İçin İpuçları

Yemek pişirme şeklimizin sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Tavsiye edilen şekillerde yemeklerimizi hazırlamak  önemli ölçüde kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskimizi azaltabilir.

İşte sağlıklı yemek pişirmek için bazı  ipuçları:

1. Teflon veya çelik tava kullanarak pişiriniz – Sağlık yemek pişirmenin ilk şartı kaliteli malzemeler kullanmaktır. Uzmanlar yapışmaz tava ile hiç veya az yağlı pişirme spreyi kullanmayı tavsiye ediyorlar. Eğer yağı kullanmanız gerekiyorsa, fazla yağı temizlemek için mutfak rulosundan bir parça koparıp tavaya sürmelisiniz.

2. Az yağlı ve Diyet yemek tariflerini dikkate alın-  Tüm gıdalar ve sebzelerle sağlıklı yemek pişirme yöntemleri her zaman için mevcuttur. Biz insanlar aslında çok faydalı olan besinleri kimi zaman aşırı yağ, baharat vs. kullanarak zararlı hale getiriyoruz.

3. Buharda pişirilen sebzeler – Bu yöntemle pişirilen sebzelerin renginde ve tadında değişiklik olmaz. Pişirmek istediğiniz sebzeyi kabıyla birlikte içinde su kaynayan bir tencerenin üstüne oturtarak pişirebilirsiniz. Ya da sırf buharda pişirmek için özel olarak üretilmiş tencereleri tercih edebilirsiniz. Ancak fiyatlar biraz tuzlu.
4. Zeytin yağı kullanın – Kullandığınız tüm diğer yağların yerine kesinlikle tercih ediniz.  Zeytinyağı kullanarak ücretsiz yemek tarifleri için interneti kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bazı pasta ve çörek tariflerinde ise  katı yağlar yerine yine zeytinyağı veya hiç olmazsa mısırözü yağı kullanın.

5.Yemeklerde yağsız süt kullanın ve sağlıklı yemek tarifleri yağ içeriğini mümkün olduğunca kısıtlı tutun.
6. Kek ve bisküvi için az yağlı yemek tarifleri arayın veya özellikle yoğurt içeren tariflerde yağ miktarını oldukça az tutun
7. Tatlı tarifleri veya meyve salataları üzerine dökmek için krem / krema ​​kullanmak yerine yağsız yoğurt veya krem ​​fraiche kullanın.

8. Güveç ve çorbalarınıza daha fazla sebze ekleyin ve konserve yerine daha taze veya dondurulmuş sebze kullanın.

9. Yiyeceklerinize mümkün olduğunca az tuz ilave edin.
10. Et her zaman düşünüldüğü kadar sağlık yanlısı besin olmayabilir mümkün olduğunca düşük yağlı yemek tarifleri ve yağsız et kullanın. Balık, tavuk, hindi gibi besinleri tercih ediniz. Fazla kırmızı et tüketimi zararlıdır.

Sağlıklı yemek pişirmek hiçte zor ve pahalı değildir. Aksine işinizi kolaylaştırır ve ömrünüzü uzatır. Aman kim yapacak demeyin, deneyin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir