Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurt vücutta sindirimi kolay ve besleyici özelliği bulunan bir besin  maddesi olmakla birlikte vücuda çeşitli faydaları bulunur. Cilde,dişe,tırnağa,yağ yakımına,kabızlığa ağız kokusuna ve daha birçok probleme iyi geldiği bilinmektedir.

İpeksi bir cilt için

Gece yatmadan önce yüzümüzdeki makyajı temizledikten ve yüzümüzü güzelce yıkadıktan sonra 2 tatlı kaşığı yoğurda yarım çay kaşığı papatya yağını ekliyoruz. Yüzümüze masaj yaparak sürdüğümüz bu maskeyi en az 5 dk kadar yüzümüzde bekletiyoruz. Sonra duruluyoruz ve sonucu kendiniz göreceksiniz.

Parlak ve aydınlık bir cilt görünümü için

1 tatlı kaşığı yoğurt ve yarım tatlı kaşığı karbonatı bir kasede karıştırın. Göz çevresine gelmeyecek biçimde cilde masaj yaparak uygulanır. Ciltte problemli olan bölgelere ağırlık verilerek ince bir tabaka halinde sürülür.15 dk bekletildikten sonra ılık suyla durulanır.

Kırılmayan tırnaklar

Yoğurt içindeki kalsiyum değeri yüksek bir besindir. Yoğurt yiyerek tırnaklarınızı güçlendirin. Kırılmasını önleyin. Daha güçlü parlak ve sağlam tırnaklara sahip olun.

Güçlü dişler için

Günde iki kez birer kase olacak şekilde yoğurt yiyin. Yoğurt kalsiyum açısından zengin olduğundan yoğurt  yemek dişleri güçlendirir ve sağlamlaştırır. Ayrıca gece yenen yoğurt ağız kokusunu ve diş taşı oluşumunu önlemektedir.

Uyku problemi için

Gece yatmadan önce yenen bir kase yoğurt uykuya daha kolay dalmanızı ve uyurken daha iyi dinlenmenizi sağlar.

Kabızlık ve ishal için

Sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzene sokar. Özellikle çocuklarda karşılaşılan ishallere de faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir. Mide rahatsızlıklarını önlemede etkilidir. Yalnız mideye dokunmaması için ekşi yoğurt yenmemelidir.

Bağırsakta oluşacak zararlı mikropların üremesini engeller. Bağırsakları temizler.

Zayıflama için

Yoğurt yağ yakımını koflaştırdığından diyetisyenlerin de mutlaka listelerine eklediği bir besindir ve zayıflamaya yardımcı olur. Genellikle ara öğünlerde tercih edilen yoğurt içine kuru meyveler koyularak yendiğinde de tokluk hissi verir.

Yoğurdun diğer faydaları

Kanser riskini aza indirir.Özellikle kolon kanserine karşı etkilidir.Kan şekerini düzenlediğinden şeker hastalarına faydalıdır. Yoğurdun içindeki probiotik ve prebiotik maddeler kabızlık,ishal,kalp rahatsızlıkları,şeker,kemik erimesi,kalın bağırsak kanseri gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir. Gaz oluşumunu azaltır. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi olumlu yönde etkiler. Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tüberkülozlu hastalara antibiyotik etkisi yapar. Cilt rahatsızlıklarına faydalıdır. Örneğin  güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir