Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Dermapeeling olarak da bilinen kimyasal peeling, cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Bu işlem deri üzerine tatbik edilir. Eski cilt soyularak yapılır. Yeni deri de güneşe geçici olarak daha duyarlıdır.

Hangi koşullarda Kimyasal peeling yapılır?

Kimyasal peeling genellikle bazı cilt hastalıklarının tedavisi veya estetik iyileştirme için kullanılır; örneğin, gözlerinizin altında ve ağız çevresindeki ince çizgileri azaltır. Güneş hasarı, yaşlanma ve kalıtsal faktörler nedeniyle oluşan Kırışıklıklar genellikle bu yöntem ile tedavi edilir. Ancak, sarkmalar, şişkinlikler, ve daha şiddetli kırışıklıklarda kimyasal peeling iyi yanıt vermez. Bunlar karbondioksit lazer cilt soyma, yüz germe, kaş kaldırma, göz kaldırma, ya da yumuşak doku dolgu (kollajen, hyaluronik asit veya yağ) gibi kozmetik cerrahi işlemler gerekebilir. Bir dermatolojik cerrah   tedavinin en uygun türünü belirlemek için yardımcı olabilir.

Kimyasal peeling yüz, boyun veya ellerde yapılır.

  • hafif yaralanmada
  • sivilce
  • güneş lekeleri
  • yaşlılık lekeleri
  • karaciğer lekeleri
  • çiller
  • Gebelik ya da doğum kontrol hapları nedeniyle koyu lekeler (melazma)

Kimyasal peeling donuk renkli ciltlerin tedavisine de  yardımcı olabilir.

Genellikle açık tenli ve açık renk saçlı hastalar kimyasal peeling için ideal adaylardır. Koyu cilt tiplerinde karşılaşılan sorunun türüne bağlı olarak, iyi sonuçlar var, ama soyma sonrası düzensiz pigmentasyon  olabilir.

Kimyasal peeling nasıl yapılır?

Kimyasal peeling bir doktor ofisinde veya cerrahi merkezinde yapılabilir. Ciltteki fazla yağları ortadan kaldıran bir madde ile iyice temizlenir. Gözleri ve saçları korumak için tedbir alınır.Glikolik asit, trikloroasetik asit, salisilik asit, laktik asit, ya da karbolik asit (fenol) gibi bir veya daha fazla kimyasal çözüm, cilde uygulanır.

Kimyasal peeling yaptırmadan nelere dikkat edilmeli?

İşlem öncesi: Oral antibiyotik veya oral antiviral ilaç reçete edilmiş ise, bunları alarak tedaviye başlanmalıdır.

İşlem sırasında, hastaların çoğu bir batma hissi ve sıcaklık hissedebilir.   Daha derin bir soyma işlemi sırasında veya sonrasında ağrı kesiciler gerekebilir.

Kimyasal soyma sonrası beklenmelidir ne?

Güneş yanığına benzer bir reaksiyon kimyasal soyma Genellikle üç ila yedi gün içinde biter. İstenilen klinik etki elde edilene kadar hafif peeling bir ile dört haftalık aralıklarla tekrarlanabilir.

Orta derinlikte uygulanan  peeling   su kabarcıklarına  neden olabilir, kahverengi lekeleri açmak, yedi ila 14 gün arasında bir süre içinde soyulabilir. Gerekirse Orta derinlikte peeling, altı ila on iki ay içinde tekrar edilebilir.

Tedavi sonrası cilt kırılgan ve komplikasyonlara karşı daha duyarlı olduğu için güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçınmak için önemlidir.   cerrah soyma sonrası anormal cilt rengi eğilimini azaltmak için uygun takip bakımı reçete edecektir.

Kimyasal peeling yan etkileri nelerdir?

Bazı cilt tiplerinde, deride geçici veya kalıcı renk değişikliği gelişme riski vardır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir