Kuru Cilt İçin Evde Yapabileceğiniz Yöntemler

Kuru cilt (kserozis) vakalarının çoğu çevresel  nedenlerden olmasına rağmen, bazı hastalıkların da önemli ölçüde cildinizin fonksiyon ve görünümünü değiştirebileceğini unutmayın.
Kusursuz cilt elde etmek mümkün olmayabilir ancak, aşağıdaki tedbirler Cildinizi nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir:

 • Cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciler deriden çıkan suyu tutmak için cildinizin üzerinde bir sızdırmazlık sağlar. Kalın nemlendiriciler bu işi en iyi yapanlardır. Ayrıca nemlendiriciler içeren kozmetik kullanmak iyi gelebilir.  Yağ içerikli nemlendiriciler daha fazla dayanma gücü vardır ve cildinizin yüzeyinden suyun buharlaşmasını engeller.
 • Sıcak su  kullanın. Sıcak su ve uzun duş  cildindeki yağları temizler. Banyo veya duş yaklaşık 15 dakika  ile sınırlayın ve ılık   yerine sıcak su kullanın.
 • Sert sabunlardan kaçının. Eğer kuru bir cilde sahipseniz,  nemlendiricili temizleme kremleri veya nazik cilt temizleyicileri kullanmak faydalıdır. Duş jellerinin kalitesi de önemlidir.  Deodorant ve özellikle sert olan antibakteriyel deterjandan kaçının. Sizin cildinize  iyi gelen bir marka  bulana kadar birkaç marka denemek isteyebilirsiniz.
 • Hemen banyodan sonra nemlendirici sürün.  Yıkama veya banyo işleminden sonra  yavaşça bir havluyla cildinizi kurulayın . Yüzey hücrelerine yardımcı olmak için bir yağ veya krem ​​ile cildinizi nemlendirin.
 • Bir nemlendirici kullanın. Sıcak hava, kuru ve  hassas ciltlerde  kaşıntı ve pullanmayı kötüleştirebilir.  Taşınabilir nemlendiriciler bu durumda imdadınıza yetişir. Bütçenizi sarsmayan ihtiyacınızı karşılayan bir ürün  seçin. Bakteri ve mantarlar savuşturmak için nemlendiriciyi temiz tutmaya dikkat edin.
 • Cildinize uygun tür kumaşlar seçin. Pamuk ve ipek gibi doğal elyaf, cildinizin nefes almasına izin verir. Ancak yün, kesinlikle doğal olarak nitelendirilmesinerağmen  normal deriyi tahriş edebilir.

Kuru cilt kaşıntıya neden olursa, bölgeye soğuk kompres uygulayın. Inflamasyonu azaltmak için, en az yüzde 1 hidrokortizon içeren bir reçetesiz satılan   krem ​​veya merhem kullanın. Belirtiler kötüleşirse, doktorunuza veya bir dermatoloğa görünün

Kuru cidin potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Hava Durumu. Genel olarak,   Kış koşulları  cildi daha da kötüleştirir. Ama sıcaklıklar artmayabaşladıysa yine aynı kötü etkiyi gösterebilir. Nem seviyeleri düşüktür.
 • Merkezi ısıtma ve klima. Merkezi klima ve ısıtma, odun sobaları, elektrikli ısıtıcı, şömine ve tüm nemi azaltmak ve cildinizi kurutur.
 • Sıcak banyo ve duş. Sık sık duş veya banyo, uzun ve sıcak su banyoları  kötü etki yapar. Bu yüzden, özellikle yoğun klorlu havuzlarda yüzmek cildi kurutur..
 • Sert sabunlar ve deterjanlar. Birçok popüler sabun ve deterjan cildinizin kurumasına yol açabilir. Nemlendiricili tercih edilebilir.
 • Güneş ışığı. Tüm ısı türleri gibi, güneş de cildinizi kurutur. Yine ultraviyole (UV) radyasyon hasarı  derinin üst tabakası (epidermis) ötesine nüfuz eder. En önemli hasarlardan biri  Güneşten zarar görmüş cildin kuru cilt görünümüdür.
 • Atopik dermatit.
 • Sedef hastalığı. Bu durumda cilt kalın pullara oluşturan kaba, kuru, ölü cilt hücrelerini hızlı bir şekilde birikmesi ile belirlenir.
 • Tiroid bozuklukları. Hipotiroidi, tiroit çok az tiroid hormonu ürettiği zaman ortaya çıkan bir durum, kaba, kuru cilt yol, sizin ter ve yağ bezlerinin aktivitesini azaltır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir