Vücuttaki Benler Nasıl Oluşur?

Çoğu kişinin cildinin belirli yerlerinde ben vardır. Bu durum o kadar doğal hale gelmiştir ki kimse çoğu zaman fark etmemektedir. Normal bir insan vücudunda 10 ile 40 arasında değişen ben sayısı kabul edilirken, 40’ın üzerinde sayılan ve daha etli olan benler risk gruplarına girmektedir. Risk grubundaki benler cildiye hekimlerince muhakkak kontrol edilmelidir. Benler ne işe yarar ya da vücuttaki benler nasıl oluşur ile ilgili kesin cevaplar yoktur. Ancak çoğu çocuklukta meydana gelmektedir.

Melanosit Hücrelerinin Küme Oluşturması

Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücrelerin ciltte eşit şekilde dağılması halinde cilde rengini vermektedir. Ancak tam dağılamayan ve bir şekilde küme oluşturan melanosit hücreleri koyu ben oluşumuna neden olmaktadır. Saç derisinden dudak kenarına, göz kapağından genital bölgeye kadar vücudun herhangi bir yerinde ben çıkması olasılığı oldukça yüksektir.

Genetik Faktörler

Kişinin vücudunda çıkan benler genetik faktörlerinde sonucunda da oluşmuş olabilir. Bazı kişilerde kansere dönüşen benler görülmesinde MC1R geninin önemli bir rolü vardır. Aynı şekilde beyaz tenli ve doğuştan kızıl saçlı kişiler de kanser hücreli benlerin oluşması açısından büyük bir risk taşımaktadır. Bu kişiler özellikle güneş ışınlarına karşı çok dikkatli olmalıdır.

Güneş Etkileri

Tıp dünyasının yeterince açıklama getiremediği vücuttaki benler nasıl oluşur sorusuna net cevaplar verilemezken birçoğunun zararsız olduğu bilinmektedir. Ancak 20’li yaşlardan sonra artmaya başlayan benlerle birlikte kişiler güneşe çıkarken daha dikkatli ve korunaklı olmak zorundadır. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına maruz kalan ciltteki benler zamanla değişime uğrayarak kanserli hücre üretmeye başlayabilir. Bu nedenle özellikle yazın korucu kremler sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Vücutta Ben Oluşmasına Neden Olan Diğer Faktörler

  • Yaşlanma
  • Hormonal Değişiklikler
  • Hamilelik
  • Menopoz
  • Kullanılan İlaçların Yan Etkisi
  • Kozmetik Ürünler

Vücuttaki Benlere Yapılmaması Gerekilen Uygulamalar

Benlerin siyah, kahverengi, kırmızı ve et beni gibi birçok faklı çeşidi vardır. Görüntüsünden rahatsız olduğunuz benleri yolmaktan, sıkmaktan ve kopartmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Küçük cerrahi operasyonlarla kolayca aldırabileceğiniz benlerinize kendiniz müdahale ettiğinizde kansere yakalanma riskiniz daha fazla olmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir