Pelin Öztekin Nasıl Zayıfladı?

“Zayıflarım dedim, zayıfladım, taam mı?”

Pelin Öztekin Kilo Vermek İçin Ne Yaptı?

BKM Mutfak ekibinden çok kilolu ve sevimli halleriyle tanınan, ünlü oyuncu Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin ilk 6 ay içerisinde 153 kilodan 100 kiloya; ikinci altı ayda da 85 kiloya inerek herkesi hayretler içerisinde bıraktı. Ekibin en kilolusu olması nedeniyle oldukça büyük sempati duyulan Pelin Öztekin, kilosunun artık sağlığını olumsuz etkilemesi sonucunda zor bir karar aldı ve tüp mide ameliyatı oldu.

Ortaokuldan sonra hızla kilo almaya başladığını ve 27 yaşına gelene kadar da kilolarıyla barışık olduğunu söyleyen Pelin Öztekin, babasındaki kalp ve annesindeki şeker hastalığının kendisine de geçmesinden korktuğu için kilo vermesi gerektiğini düşünmeye başlamış. Pelin Öztekin fazla kilolarından kurtulabilmek için pek çok diyet denemesine rağmen başarılı olamamış. Doktoru diyet denemelerinin başarısız olmasının nedeninin tiroit olduğunu ve tüp mide ameliyatı ile kilo verebileceğini söylediğinde, Pelin Öztekin, bu ameliyatı olmaya hemen karar veremediğini, 6 ay gibi bir süre düşündükten sonra tüp mide ameliyatı olmaya karar verdiğini söyledi.

Aşağıdaki videoda Pelin Öztekin Herşey Dahil programında nasıl kilo verdiğini anlatıyor.

Pelin Öztekin Nasıl Bir Ameliyat Geçirdi

Obeziteyle mücadelede en etkili yöntemin cerrahi yöntem olduğunu belirten uzmanlar, ameliyat sonrası yaşam tarzı değişikliğinin başarı oranını arttırdığını belirtiyorlar. Pelin Öztekin gibi yıllarca zayıflamak için birçok diyet deneyen ancak bu diyetlerden etkili sonuç alamayan, diyetle biraz zayıflamayı başarsa bile diyet sonrası tekrar kilo alan kişiler artık tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarından tekrar almamak üzere kurtulabiliyorlar. Hasta, tüp mide ameliyatı ile ayda 8- 10 kilo, yılda da yaklaşık 100 kilo verebiliyor. Pelin Öztekin tüp mide ameliyatı sonrası bir yılda 153 kilodan 85 kiloya indi. Yani 68 kilo verdi.

Mideye balon, kelepçe gibi aletler takılmadan yapılan bir mide ameliyatı olan tüp mide ameliyatında 1,5 litre hacmindeki midenin %90’ı alınarak mide tüp şekline getiriliyor. Bu ameliyatta mide yemek borusuyla aynı hizaya getirilerek bağırsağa bağlanıyor. Ameliyat açık bir ameliyat değil. Karın bölgesine farklı yerlerden açılan 4-5 delikten müdahale yapılmakta ve kan kaybı olmadığı için risk en aza inmekte, ameliyat sonrası zorluklar da azalmakta.

Kapalı yöntemle yapılan tüp mide ameliyatı 2 saat sürüyor ve hasta 1 gün içinde taburcu ediliyor. Bu yöntem 18- 65 yaş arasında, en az 5 yıldır aşırı kilo problemi olan, ameliyat dışı yöntemleri uygulamasına karşın kilo verememiş kişilere uygulanabiliyor. Fakat ciddi kalp hastalarına, kan pıhtılaşması ve solunum problemi olanlara tüp mide ameliyatı uygulanamıyor.

ABD’de 24- 28 bin dolara yapılan tüp mide ameliyatı, Türkiye’de çok daha ucuza 12 bin TL’ye mal oluyor ve bedelinin yarısını devlet karşılıyor.

Tüp mide ameliyatından sonra özellikle yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması zorunlu. Ameliyat sonrasında yenilene ve içilene çok fazla dikkat edilmesi gereken bir dönem geçiriliyor. İlk hafta sadece tanesiz etsuyu çorba, su, çay, meyve çayları tüketilebilir. Devamındaki haftada tüm çorbalarla beslenme sağlanabilir. Ameliyattan 15 gün sonra püre yenilmeye başlanarak tedavi süreci devam etmektedir. Ameliyat sonrası mide çok küçük olduğundan doyma hissi çok çabuk sağlanmakta ve bu şekilde hızlı kilo kaybetme meydana gelmektedir.

Aşırı kilo sorunu olanlar, sorununuzla yüzleşip, bu zorlu yolda genç oyuncumuz Pelin Öztekin gibi başarıya ulaşabilmek için en kısa zamanda konunun uzmanı bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir