Çay Ağacı Yağı’nın Faydaları Ve Kullanımı

Avrupa ülkelerinde çok uzun zamandır yaygın olarak kullanılan, bizim ülkemizde de son yıllarda alternatif tıp alanında oldukça tercih edilen bir ürün olmaya başlayan çay ağacı yağı, vücutta pek çok durum için doğal bir çözüm kaynağı niteliğindedir.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

 • Cilt yapısının daha parlak ve daha yumuşak olmasını sağlamÇay Ağacı Yağı’nın Faydaları Ve Kullanımıaktadır.
 • Antiseptik özellikleri sayesinde vücutta oluşan kesik yaralarında, sedef hastalıklarında ve çeşitli yaralanmalarda doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt yapısında oluşan iltihaplı durumların iltihaplarını kurutarak ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Cildinde ciddi anlamda sivilce ve siyah nokta problemi olan kişilerin doğal yoldan şifa bulmalarına oldukça yardımcı olmaktadır.
 • Herhangi bir böcek ısırmasına karşı yapılacak müdahalede, eğer alerjik reaksiyon oluşması durumu varsa durum geçirmek için bu yağın kullanılması önerilmektedir.
 • Vücutta oluşan çıbanlar için doğal bir yok edici unsurdur. Çıban çıktıktan sonra değil, çıkmadan önce de yeterli seviyede uygulanırsa çıbanın oluşmasını engellemektedir.
 • Dudak bölgesinde veya genital organlarda çıkan uçukların doğal yollardan yok edilmesi konusunda söz konusu yağ ilk sıralarda yer alan tedavi unsurlarındandır. Dudaktaki ya da genital bölgedeki uçuğun üzerine sürülen çay ağacı yağı ürünü, sorunlu bölgedeki bakteri ve virüsleri yok ederek hastalığın kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Uçuk problemini ortadan kaldıran yağ, aynı zamanda ayak mantarı problemine de oldukça iyi gelmektedir. Mantarlı bölge öncelikle yıkanıp temizlendikten sonra mantarın tam üzerine ince bir tabaka halinde bu ürün sürülmeli ve ardından da ayak bir süre dinlendirilmelidir. Kısa sürede mantarın yok olduğu görülecektir.
 • Son olarak ayak kokusu problemi için doğal çözüm olarak çay ağacı yağı sunulabilmektedir. Ayakların kokusunu gidermek için  çok abartılmayacak bir şekilde ovulması yeterli olmaktadır.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Bahsi geçen yağın kullanım koşulları, hangi bölge için kullanıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumlar şöyle örneklendirilebilmektedir;

 • Ayak mantarı sorunu için kullanılan çay ağacı yağı; 5-6 damla miktarında bir leğenin içerisindeki suya damlatıldıktan sonra ayaklar bu suyun içerisine sokularak 20 dakika kadar dinlendirilmelidir. 20 dakika sonra sorunlu bölgenin hafifçe kurulanması yeterli olacaktır.
 • Cilt yapısındaki sivilce problemleri için ise öncelikle cildi iyice yağdan ve kirden arındıracak şekilde temizlemeli, sonrasında tam olarak sorunun olduğu bölgeye bu yağdan kullanılmalıdır.
 • Ağız bölgesinde, ağzın dışında bir de dişlerde oluşacak sorunlar söz konusu olduğunda; iltihaplı yaraları ortadan kaldırmak için çay ağacı yağı kullanımı gündeme getirilebilmektedir. Bahsi geçen yaraların yok edilmesi aşamasında iki damla kadar sözü edilen yağdan bir bardak suya ekleme yapılması ve ardından suyun yutulmamasına özen göstererek ağızda bir müddet gargara yapılmalıdır.
 • Son olarak nezle, bronşit, soğuk algınlığı vb. hastalıklar için de kullanılabilen yağ, buhar banyosu yapılarak kullanıldığında oldukça etkili olmaktadır. Geniş bir kabın içerisine doldurduğunuz kaynar suyun üzerine 5-6 damla kadar bu yağdan damlatmanız ve ardından başınızın üzerine bir havlu örterek (dışarıdan hava almamaya özen göstermelisiniz) suyun buharını burnunuz yoluyla içinize çekmeniz önerilir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir