Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları her geçen gün yapılan araştırmalara bakıldığında daha da çok artıyor. Elma sirkesi  sindirim mide rahatsızlıklarının önlenmesi,  safra taşının önlenmesi , kabızlık , karaciğer bozuklukları, anemi , diyabet , kalp hastalığı, romatizma, göz bozuklukların önlenmesi ve  çeşitli kanserler ve gut hastalıklarının önlenmesi için alternatif bir doğal ilaçtır. Aynı zamanda zayıflamak ve metabolizmasını düzeltmek isteyenler için de elma sirkesi faydaları istifade edilmesi gereken yararlardır. Yanı sıra cilt bakımı parkinson gibi hastalıkların önlenmesinde de elma sirkesi yararlı olmaktadır. Elma gibi lezzetli meyvede 7,500’den fazla çeşit faydalı bileşen vardır ve  kırmızı, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde doğa ananın bizlere sunduğu eşsiz lezzeti ile elma meyve keyfimizin baş aktörüdür. Elmaların kabukları dahi yararlıdır.

Elma içinde bulunan vitamin , mineral , besin maddeleri ve organik bileşikler onu değerli kılar.  Bu önemli besin öğelerini içeren elma   C vitamini , K vitamini , B6 vitamini ve riboflavin , hem de gibi mineraller , potasyum bakır , manganez , ve magnezyum  gibi mineralleri barındırır.. Elmalar aynı zamanda diyet lifi için çok iyi bir kaynaktır ve tek bir porsiyon günlük lif gereksiniminin% 12’sini sağlar. Elmaların gerçek değeri organik bileşiklerindedir. Phytonutrients ve quercetin , epicatechin gibi flavonoidler ile doludur.

 

Sindirimi kolaylaştırır: Lif açısından zengin elma, sindirim sürecinde yardımcı olur. Elma veya elma sirkesi pürüzsüz bağırsak hareketi sağlar ve kabızlık ve çeşitli mide rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Lif herhangi bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bundan başka, uygun bir şekilde kasların kasılmasına peristaltikhareketi  uygun kalp sağlığını idame ettirmede etkilidir.

Kanser Önleme Etkisi vardır:  Kanseri önlemede elma   çalışma konusu olmuştur ve bunlar kanser,  en önemli keşifler akciğer kanserine ilişkin edilmiştir. Çoğu meyve ve sebze kanser karşıtı etkilere sahiptir, ancak elmalar sıklıkla tüketilen meyveler açısından başta gelirler. durmaktadır. Akciğer kanserini azaltmak ve gelişmesi halinde bulaşmasını yavaşlatmak için belirgin etkilere sahiptirler. metabolizmayı düzenleyen elma ve elma sirkesi  sindirim sistemi içinde ve zararlı bakterileri yok edecek güce sahiptir.

 

Anemi- Kansızlığı Önler: Elma zengin bir demir kaynağı olduğu için anemi tedavisinde yararlıdır. Anemi, kandaki hemoglobin eksikliğidir; demir alımı arttıkça düzeltilebilir, bu da kırmızı kan hücrelerinin metabolizmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin miktarını artırarak, sadece anemiyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda düzgün çalışmasını sağlamak için temel organ sistemlerinin oksijenlenmesini sağlarsınız.

 

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Elma ve elma sirkesi faydaları arasında kilo verdirmek de vardır. İnatçı kilolarınız varsa az kalorili doyurucu ve çok yararlı mineral -vitamin barındıran elma tüketerek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.Elma sirkesi içerisinde yer alan antioksidan bileşiklerin ve elmalardaki protein kombinasyonu zayıflığın önlenmesinde ve kas tonusunun iyileştirilmesinde önemli bir role sahip olabilir.

 

Şeker Hastaları için Elma Sirkesi: Kan şekeri kontrolü insanlar için esastır diyabet hastaları için elma ve elma sirkesi içerisinde yer alan polifenoller nedeniyle yararlıdır çünkü bu madde karbonhidrat emilimini azaltırlar. Polifenoller, vücudumuzun her yerindeki hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini harekete geçirir, bu da kan dolaşımımızdaki şekeri kaldırmayı hızlandırır ve hücrelerimize alır, Metabolizma ve düzgün organ fonksiyonu için buna ihtiyaç duyar. Elma şeker hastalığından etkilenen insanların sağlığını iyileştirmek için meyveler arasında en iyilerden biridir.

 

Diş Bakımı İçin Elma Yiyin: Elma yiyen insanların hem dişleri hem de diş etleri temizlenir. Dahası, dişlerdeki oyukları azaltmaktadır. Elma yediğinizde içindeki lifler dişleri temizlerken meyvenin antibakteriyel özellikleri bakteri ve virüsleri vücuda bulaştırmaz.

 

Alzheimer ve Parkinson Hastalığını önler: Elmanın ve elma sirkesinin bu hastalıkları önlediği düşünülmektedir diğer etkileyici yararlarının yanı sıra  nörolojik konularda, özellikle de en trajik koşullardan ikisi olan Alzheimer ve Parkinson hastalığında olumlu bir etkilere sahiptir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir