Kan Vermenin Faydaları Neler

Kan vermenin faydaları kan vermek isteyenlerin merak ettiği durumdur. Düzenli kan vererek birçok artı sağlanabilir.

Kan Vermenin Faydaları Neler

Kan vermenin faydaları vücudun kendini tazelemesi için iyi bir fırsattır. Yani kan verdiğiniz zaman kanınızda tazelenme olur ve bu durum kötü hücrelere karşı daha iyi direnmenizi sağlar.  Kan vermekle beraber diğer organlarınız da olumlu etkilenir. Yenilenen kan ile beraber organlarda onarım hızlanır. Bu da uzun vadede büyük bir avantajdır. Vücudunuzdaki organların neredeyse hepsi bir açıdan yenilenme sürecine girer.  Ancak bu noktada miktar elbette önemlidir. yani kan vermek yenilenmmeye faydalı diye durmadan kan verilmemelidir. Senede 2 kere idealdir. Zaten 6 ayda yeni kan ancak oluşur.  Durmadan süresini beklemeden kan  vermek sizin sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.  Kansızlık gibi durumlar diğer sorunları tetikleyebilir.

Kan Verme Şartları

Kan vermenin faydaları  yanında ne gibi şartlarda kan verileceğini de bilmek gerekir. Bu aşamada kan verilecek merkezde sizden bir miktar kan alınır ve kontrole götürülür. Kan vermeden önce  form doldurmanız istenecektir. Bu formun amacı zaten ayrıntılı bilgi alarak riskleri değerlendirmektir.  Eğer bulaşıcı bir hastalığınız varsa, yaşınız uymuyorsa,  ilaç kullanıyorsanız ve belirtilen süre öncesinde ilaç aldıysanız genelde kan verilmemektedir.  Birçok kriter vardır ve bunun yerine gelmesi gerekir. Ayrıca kan vermeden önce aç kalma süreniz  de önemlidir. Kan verme süreci ciddiye alınması gereken ve kan şekeri ani düşmesi halinde bayılmaya kadar götürmesi olası bir durumdur. Bu nedenle uzun süre aç kalan kişiler, şartlar uysa bile vermemelidir.

Kan Bağışladıktan Sonra Ne Yapmamak Gerek

Kan bağışladıktan sonra yapılmaması gereken en önemli durum sigara içmemek alkol almamak, vücuda doğal sağlıklı şeyler girmesini sağlamaktır.

Nereden Kan Verilir

Kan vermek için nereye gitmek gerekir sorusuna gelince bunun için günümüzde birçok yer belirtilebilir. Doğrudan Kızılay Kan Merkezi’ne gidilebileceği gibi çadırlar da kullanılabilir. Birçok şehirde belli dönemlerde kan verme çadırları vardır. Bu  alanlara 6 ayda bir düzenli kan verilebilir. Düzenli kan bağışı yapan kişiler  bazen dernek tarafından avantajlarla da karşılanabilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir