12 Önemli Kanser Belirtisi

Bazı Sinyaller Kanser Belirtisi Olabilir

Türkiye’de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Bu kanser hastalarının büyük çoğunluğu da rahatsızlığın geç fark edilmesi nedeniyle yaşamını yitiriyor. Kanserde erken tanı yaşam kalitesi ve süresinin artmasında çok önemli. Kanseri yenmenin yolu da onu tanımak ve doğru tedavi yöntemini belirleyebilmekten geçiyor.

Aslında kanser oluşmadan önce sinyal veriyor. Ama birçok kişi bu kanser belirtisi sinyalleri önemsemediği için kanser sessizce yayılıyor ve kanser tanısı konulduğunda geç kalınmış oluyor. Özellikle pek çok kadın yaşadığı bazı rahatsızlıkların sıradan, her kadının yaşayabileceği enfeksiyon rahatsızlıkları olduğunu düşündüğü için önemsemiyor ve doktora başvurmadan kendince önlemlerle sorununu çözmeye çalışıyor. Biz de ailecesaglik.com sitemizde “4 Şubat Dünya Kanser Günü” öncesi kanser ile ilgili bilinmesi gerekenleri, görmezden gelinen, önemsenmeyen bazı belirtilerin aslında kanser belirtisi olabileceğini, bu işaretlerle ortaya çıkan kadın kanserlerini ve hangi rahatsızlıkların kanser belirtisi açısından dikkate alınması gerektiğini okuyucularımızla paylaşarak, kansere karşı bilinçli bir toplum oluşturmada küçük bir katkımız olmasını amaçladık.

İşte 12 Önemli Kanser Belirtisi

1- Yorgunluk Hissi

Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan yorgunluk kanserin de belirsiz olan işaretlerinden biridir. Amerikan Kanser Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre; yorgunluk lösemi, kolon ya da mide kanserinin erken belirtisi olabilir.

2- Lenf Nodu(Beze) Büyümeleri

Lenf nodu ya da beze; dış ortamdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarıdır. Şişmiş bezeler genellikle vücudun hastalıklara karşı korunma mekanizmasının iyi çalıştığını haber verirler. Lenf büyümeleri aynı zamanda kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilirler. Koltuk altında, boyunda, ensede, kulak çevresinde, dirsek bölgesinde, kasıklarda, karın içi organlar ve göğüs boşluğunda bulunan lenf nodlarında meydana gelen şişlikleri dikkate alın ve mutlaka hekiminize başvurun. Lenf nodlarındaki değişiklikler herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi kanser belirtisi de olabilir.

3- Memenin Görünüm ve Yapısında Değişiklikler

Meme muayenesi her kadının aylık periyotlarla yapması gereken bir sağlık kontrolüdür. Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi meme kanserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin dışında meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin mutlaka dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir. Aynı şekilde meme görünümündeki değişiklik ya da akıntı da kanser belirtisi olabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden hekiminize başvurarak muayene olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi yaptırmalısınız.

4- Adet Dönemleri Arasında Ara Kanamalar

Menopoz dönemi öncesi kadınlar arasında adet dönemi düzensizliklerini görmezden gelme eğilimi çok yaygındır. Ancak bu dönemde görülen kanamalar kolorektal kanser belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser olan rahim kanseri belirtisi olabilir. Önemsenmeli ve mutlaka uzmana danışılmalıdır.

5- Geçmeyen Öksürük

Grip, alerji ve bazı ilaçların yan etkisi öksürüğe neden olabilir. Fakat üç ya da dört hafta gibi uzun süreli devam eden öksürük ihmal edilmemelidir. Özellikle sigara içiyorsanız ve uzun süredir geçmeyen bir öksürüğünüz varsa mutlaka hekiminize başvurun.

6- Hazımsızlık ve Yutma Güçlüğü

Uzun süredir devam eden hazımsızlık mide ya da yemek borusu kanserinin habercisi olabilir. Bu nedenle diyetinize dikkat ettiğiniz halde iyileşmeyen bir hazımsızlık sorununuz varsa mutlaka hekiminize başvurun. Yutma zorluğu, yutmaya çalışırken ağrı gibi problemler yaşıyorsanız yemek borusunda kanser belirtisi ya da akciğer kanserinin habercisi olabileceğini düşünmeli ve uzman hekime görünmelisiniz.

7- Dışkıda ya da İdrarda Kan Görülmesi

Birçok kişi idrar veya dışkıda kan fark ettiğinde bunun hemoroid sorunundan kaynaklandığını düşünüp geçiştiriyor. Özellikle dışkıda şekil ve renk değişiklikleri söz konusuysa hemoroid dışında daha ciddi bir hastalık, kolon ya da idrar yollarında kanser belirtisi olabileceği için mutlaka hekiminize başvurun. Muayenenin ardından gerekli görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin nedeni kolayca ortaya çıkarılabilir. Bu tür rahatsızlıklarda erken tanı sorunu tamamen ortadan kaldırmada çok etkilidir.

8- Ağız İçi Yara ve Lekeler

Herkeste görülebileceği gibi özellikle sigara içenlerin ağızdaki değişiklikleri takip etmesi ve mutlaka düzenli olarak diş hekimine başvurması gereklidir. Çünkü ağız içi veya dil üzerinde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilir.

9- Şişkinlik ve Gaz Sorunu

Birçok kadının ortak sorunu olan şişkinliğe karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini hemen hemen her gün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa mutlaka hekiminize danışın.

10- Yüksek Ateş

Açıklanamayan ateş grip, enfeksiyon ya da kanser belirtisi olabilir. Özellikle kan kanserlerinin en önemli ve erken işaretlerinden biri ateş yükselmesidir.

11- Nedeni Bilinmeyen Kilo Kaybı

Birçok kadın kilo vermeye çalışmadan kilo kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de aslında diyetine dikkat etmediği halde açıklanamayan kilo kaybı kanser belirtisi olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

12- Cilt Değişiklikleri

Ciltte görülen ani değişiklikler bazen fark edilemeyebilir. Ciltte görülen renk değişikliklerini, yeni oluşan bir beni ya da önceden var olan bir siğilin büyümesini, kıllanmada artışı mutlaka takip etmek gerekir. Sebepsiz yere aniden deride kanama ortaya çıkarsa, hemen uzmana başvurularak kanser belirtisi açısından kontrol ettirilmelidir.

Yukarıda sıraladığımız kanser belirtisi işaretleri önemseyip gerekli tedbirleri alarak erken teşhisle kanseri yakalanmadan yenebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir