Ani Başlayan Göğüs Ağrılarının Nedenleri

Kalp hastalıklarının başlıca sebebi göğüs ağrılarıdır. Birçok nedene bağlı olarak gelişen göğüs ağrıları süresi 2-3 dakikayı geçiyor ve göğsün ortasında oluşuyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ağrılar her ne kadar geçici olarak yaşanan rahatsızlıklar olsa da kalp hastalıklarının en önemli belirtisi olduğu için dikkat edilmelidir. Kişiler hafif seyreden göğüs ağrıları ve batmalarını önemsemeyip tedavi yoluna gitmeyebiliyor. Ancak bu semptomlar aşağıda saymış olduğumuz ciddi boyuttaki hastalıkların belirtileri olabiliyor. Bu nedenle göğüs ağrıları ihmal edilmemesi gereken konulardan birisidir. Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıların çoğunluğu kas-iskelet sistemiyle ilgilidir. Göğüs kafesinde meydana gelen ağrı ise hipertansiyon, aort kapağı darlığı, anemi, kalp zarı iltihabı, yemek borusu spazmı, ülser gibi birçok hastalıktan kaynaklanabilir. Bu yüzden göğüs ağrılarının neden kaynaklandığının doğru teşhis edilmesi birçok hastalığının erken teşhis ve tedavisi açısından önemlidir.

Kalp damar hastalıkları tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve teşhis hayati önem taşır. Kalp hastalıklarının habercisi olan göğüs ağrıları da aynı şekilde önemlidir. Aniden başlayan ve tekrarlayan göğüs ağrılarının birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Koroner Arter Nedeniyle Meydana Gelen Göğüs Ağrıları

Koroner arter hastalığının şiddetine bağlı olarak kalbin beslenmesi zamanla yetersiz hale gelir. Buna bağlı olarak kalbe yeterince kan gitmeyince göğüs ağrıları baş gösterir. Genel olarak sol kol ve çeneye yayılan bir ağrı hissedilir. Bu hastalığa bağlı olarak gelişen göğüs ağrılarında kişi hareket etmekte zorlanır, kolda uyuşma hissi olur, nefes almada zorlanma ve yorgunluk hissi hat safhadadır.

Aort Diseksiyon Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Aniden başlayan ve şiddetli ağrıya neden olan hastalıklar arasında aort diseksiyonu yer almaktadır. Bu rahatsızlıktan kaynaklı ağrılar göğsün ön kısmından başlayarak yayılır. Genel olarak sırt, omurga ve göğüs bölgesinde yırtılıyor hissi veren bir ağrı görülür.

Kalp Zarı İltihabı Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Bu rahatsızlığa bağlı olarak gelişen göğüs ağrıları göğüs ortasında meydana gelir. Yayılma şeklinde kendini göstermez daha çok hareket edince ortaya çıkar. Örneğin öne doğru eğildiğinizde ağrı şiddetlenir. Ağrının bu hastalığa bağlı olarak meydana geldiğinin anlaşılması için EKG yapılmalıdır.

Yemek Borusu Hastalıkları Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Yaygın olarak görülen özofagus spazmı göğüs ağrılarına neden olmaktadır. Bu spazm yemek borusunda ani veya düzensiz kasılmalar şeklinde kendini gösterir. Bunun sonucu olarak kalp krizine benzeyen göğüs ağrıları meydana gelir. Beraberinde yutmada zorluk yaşanır.

İğne Batması Hissi Yaşatan Ağrılar

Göğüs bölgesinden hissedilen ağrıların %5-10 civarı kalp kaynaklıdır. Kalp krizine işaret eden ağrılar göğsün ön kısmında başlayarak boyun ve omuza yayılır. Bu ağrılar künt vasıflı olup iğne batması şeklinde hissedilmez. Dolayısıyla halk arasında bilinen iğne batması ağrıları kalp krizi belirtisi değildir. Bu ağrıların birçok sebebi olabilir kalp kası iltihabı, akciğerle ilgili göğüs ağrıları iğne batması şeklinde hissedilir.

Kalp Krizi Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Göğüs ağrılarının en çok korkulan nedenleri arasında kuşkusuz kalp krizi yer almaktadır. Kalp krizi kaynaklı ağrılar birden başlayarak şiddetli bir şekilde seyreder. Bu tür ağrılar sol kola, sırt ve çeneye yayılarak sıkıştırıcı, ezici ve yanıcı tarzda hissedilir. Ağrılara bulantı, çarpıntı ve terleme eşlik eder. Genel olarak kalp krizinde görülen göğüs ağrısı bu şekilde olsa da kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Kalp Damarlarında Yaşanan Daralma Kaynaklı Ağrılar

Hastanın kalp damarlarında daralma problemi varsa göğüste yanma, ağrı hissi kendini gösterecektir. Bu ağrı tehlikeli olmayıp dinlenerek geçmektedir. Eğer damardaki daralma ileri seviyeye gelir ve tıkanma meydana gelirse kalp krizi yaşanır. Bununla beraber kalp krizi kadar tehlikeli olan durumlardan birisi kalp ana damarının yırtılmasıdır. Böyle durumlarda kişide dayanılmaz boyutta göğüs ağrısı görülür. Kişinin acilen ameliyata alınması gerekir.

Kalp Kapağı Hastalıkları Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Aort kapağında meydana gelen darlıklarda kişide göğüs ağrıları baş gösterebilir. Bu ağrılar genel olarak 20 dakika civarında sürer ve dinlenmeyle geçer. Tehlikeli boyutta olmayan ağrılar arasındadır.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Kalp damar hastalıkları haricinde birçok nedene bağlı olarak kişilerde göğüs ağrıları görülebilir. Bunlardan en yaygın olanı kas iskelet kaynaklı ağrılardır. Bu ağrılar birtakım romatizman durumlarda meydana gelebileceği gibi kaburga eklemlerinde iltihap, göğüs kaslarında yorgunluk gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Omuz kaynaklı ağrılar göğse yayılarak göğüs ağrılarına neden olabilir. Bu tür ağrılar ilaç kullanarak veya masajla geçmektedir. Meme dokusunda meydana gelen iltihabi durumlardan dolayı ağrılar yaşanabilir. Bu durum özellikle kadınlarda rastlanır. Ağrılar ile beraber meme ucu akıntıları görülebilir.

Kadınlarda sık görülen Mondor hastalığı kaynaklı göğüs ağrıları hissedilebilir. Bu hastalık nadir görülmekte olup meme toplardamarında iltihap ve pıhtı oturması halidir. Bu hastalığa bağlı ağrılar şiddetli seyretmekte olup kolların hareketi ile daha çok artmaktadır. Sinir sıkışmasına bağlı olarak göğüs ağrısı şikayeti olabilir. Özellikle boyun ve sırt bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları kol ve göğüslerde ağrıya neden olabilir. Trafik kazası gibi çeşitli travmalara bağlı olarak göğüs ağrıları görülmektedir. Göğse alınan şiddetli darbeler ile kırıklar ve çatlaklar meydana gelebilir. Bu tür doku hasarları ağrılara sebep olmaktadır.  Eğer kişide tüm tanı işlemlerine rağmen yukarıda saymış olduğumuz herhangi bir hastalık belirtisine rastlanmaz ise göğüs ağrısı şikayetinin psikojenik olduğu düşünülür. Depresif, histeri, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak göğüs ağrıları olabilir. Bu belirtilere sahipseniz mutlaka hekime başvurarak göğüs ağrınızın nedenini öğrenmelisiniz. Bazı hastalıklar erken teşhis edilmediğinde ve tedavisi geciktirildiğinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle göğüs ağrısı nedenlerinin doğru şekilde teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir