Bebek emzirmek anneyi yorar mı?

Zaman zaman emzirmenin bir kadını bitkin hale getirdiğini duyarsınız. Meme veren kadınlar başlangıçta kendilerini yorgun hissederler. Fakat bebeklerine mama verenlerin çoğu da aynı yorgunluğu hissetmektedirler. Doğumdan ve hastahanede kaldıktan sonra anneler güçlerine yavaş yavaş kavuşmaktadırlar. Yeni bir bebeğe bakmanın vereceği sinirlilik insanı yorar. Fakat emzirme için bebeğe günde belirli miktarda kalori lâzımdır.

Anne de kilosunu koruyabilmek için her zamankinden fazla yemek yemelidir. Bir süre sonra bebeğini emziren bir kadının bitkinlik duyması için sebep kalmaz. Seyahate çıkıp yürüyüşler yapan, yüzen ve vücudunu çalıştıran bir kadın ne kadar yorulursa, meme veren bir kadın da o kadar yorulur. Vücutlarımız kısa süre içinde fazlalaşan veya azalan enerji ihtiyaçlarına göre kendisini ayarlar. Kilomuzu aynı tutabilmek için iştahımız açılır ya da kapanır.

Eğer meme veren bir anne sağlıklı ve neşeliyse onun iştahı bebeğin sütü için gerekli fazla kalorileri sağlayacaktır. Bazi, anneler, arzu ettikleri yiyecek miktarına şaşarlar ve kilo almadan bunları yiyebilirler. Fakat bazan iştah lüzumundan fazla artar, o zaman şişmanlamamak için kadının iradesine, doktorunun yardımına, sağlık hemşiresine ve belki de bir besin uzmanının yardımına ihtiyacı olacaktır.

Emzirmenin kendisini bitkin hale getirdiğini hisseden bir kadın, endişelere kapılan bir tip olabilir. Bebeği düşünerek endişelenmekten iştahını kapatmakta ve neşesini kaçırmaktadır. Yahut o kendi sağlığı ve kuvvetine pek güvenmeyen biri olabilir. Onun için vücudundan istenen bu olağanüstü şeyi sağlığına bir zarar sayabilir. Vücudu durumu iyi idare etmekte olsa bile, kadın böyle düşünür. Ya da, en zayıf ihtimal olarak, kadının sağlığı bozuktur. Meme veren bir anne, kendisini iyi hissetmezse, kilo kaybederse, hemen doktoruna baş vurmalıdır.

Bazı kadınlar, yetiştirilme tarzları dolayısıyla meme verme konusu yüzünden kendilerini rahatsız hissederler. Bu onlara utanç verici bir şey veya bir hayvanlıkmış gibi gözükebilir. Eğer bu duygu güçlüyse o zaman anne bebeğine gereken şeyleri ne kadar yapmak isterse istesin, ona meme vermeye kalkmamalıdır.

Babaların bir çoğu, hattâ en iyileri, meme vermeye karşı çıkmaktadırlar. Çünkü çocukları kıskanmaktadırlar. O zaman annenin kafasını kullanarak karar vermesi gerekir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir