Boğaz Şişmesine İyi Gelen Şeyler

Boğaz şişmesine iyi gelen şeyler  özellikle soğuk algınlığı olan kişiler için hızlı önlem alınması gereken bir durumu ifade eder.  Boğazı şişen kişilerin doğru şekilde tedavi olması gerekir.

Nedenleri Ne

Boğaz şişmesi neden olur  sorusuna bakılırsa  temel nedeni aslıdna bademciklerdir. Bademciklerdeki bakteri iltihap durumu boğazınızda acı hissi yaratır. Vücudun bağışıklık sistemini korumaya yardımcı bademcikler iltihaplanma riski yüksek olan organdır, çünkü amacı zaten bakterileri içeri sokmamaktır. Antikor üretiminin artması ile iltihaplanma olur ve sonra şişlikle beraber ateş, boğazda yutkunma zorluğu gibi haller görülebilir. Çocuklarda  bir haftadan uzun sürerse ve başka hastalıklara, romatizmaya neden oluyorsa ameliyatla alınır.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Şeyler

Boğaz şişmesine iyi gelen şeyler  için bitkisel kaynaklı bir çözüm arayışındaysanız bazı önerilere bakabilirsiniz. Ancak iltihaplanma durumu aksatılmaması gereken bir hal olduğundan doktora gidilmesi öncelikli olmalıdır. Ancak yeni başlayan bir acı varsa kendiniz önlem için bu maddeleri deneyebilir ve sonra durum göre doktora da gidebilirsiniz.

* Süt ve zerdeçalı karıştırarak içmek oldukça faydalıdır. İçine biraz karabiber eklenebilir.

* Siyah turp tüketmek, bir miktar bal da eklenince boğaz iltihabını şişmesini azaltır.

* Bal ve limon karışımı, sıcak suyla beraber bademciklerinizdeki iltihabın azalmasını sağlar.

* Bademciklerinizde yutkunma zorluğu varsa ada çayı iyi bir yumuşatıcı olacaktır. Sıcak su içine adaçayı konur ve 10 dakika bekletilir.

* Ihlamur da etkili bir boğaz ağrısı gidericidir. Limon kabuğu ya da biraz elma eklenebilir.

* Bademciklerdeki iltihabı azaltan en etkili yöntemlerden biri sarımsaktır. Doğal antibiyotik olması nedeniyle yatmadan önce özellikle tületilmesi gerekir. Mümkünse suyu çıkacak şekilde ısırılmalı ve ağız içinde yayılması sağlanmalıdır. Koku gidermek için de maydanoz çiğnenebilir.  Eğer çiğnemek istemiyorsanız da sarımsak ve karabiberi 10 dakika sıcak suda bekletin ve  suyunu için.

* Antibakteriyel bir özellik taşıyan tarçın çayı boğaz şişmesine iyi gelen şeyler içinde en etkililerdendir. Bir bardak su içine yarım kaşık tarçın eklenir ve 8 dakika bekletilip demlenmesi sağlanır.

* Kuru soğan diğer bir antibiyotik etkili takviyedir. Bunu zeytinyağı ile tüketirseniz daha etkili olacaktır. Bir kaşık zeytinyağı içine 2 soğanı rendeleyip ateşte hafif pişirin. Bunu bir bezin içine koyup boğazınıza koyun.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir