Burun kanamasının sebepleri nelerdir?

Burun kanamaları çoğu zaman endişeye mahal olmayan sebepler yüzünden meydana gelirken, ender de olsa önemli hastalıklıların belirtileri olabilir. Genelde burnun kendi yapısına bağlı olarak gelişen burun kanamaları bazı zamanlar farklı hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Burun içinde zaman zaman meydana gelen kabuklanmaları kişinin parmakla temizlemeye çalışması sonucu, burnun ön tarafındaki çok kolay kanayan bölgenin tahriş olması ile burun kanaması meydana gelebilir. Bu tür burun kanaması çoğunlukla küçük çocuklarda görülür.

Burna alınan darbeler, kazalar, burun ameliyatları gibi sebepler sonucunda burun kanaması oluşabilir. Bu tür durumlarda oluşan burun kanaması genelde kısa sürelidir. Ancak yüzdeki kemik dokularının kırılması halinde daha ciddi sorunlar oluşabilir.

Burun içindeki damarların aşırı büyümesi sonucu, burun içinde tümörlerin oluşması sonucu burun kanaması meydana gelebilir.

Çok zararsız gibi görünen enfeksiyon hastalıkları, nezle, şiddetli öksürük, sinüzit, kızamık, gibi hastalıklar burun kanamasının sebeplerinden olabilir.

Yaşı ilerlemiş kişilerin burun damar yapılarında zamanla bozukluklar meydana gelmesiyle burun kanamaları başlayabilir.

Kişinin kullandığı aspirin gibi kan pıhtılaşmasını sağlayan ilaçlar burun kanamasını gerçekleştirebilir.

Akut lösemiler yani kan kanseri belirtisi de burun kanaması olarak kendini gösterebilir.

Alerjik burun hastalıkları, ani basınç değişiklikleri de burun kanamasına sebep olabilir.

Kuru hava şartlarında ve kimyasal madde buharlarının olduğu yerlerde uzun süre kalma burun kanaması sebeplerindendir.

Her burun kanaması aynı değildir. Burun kanamasının şiddetine, tekrarlamasına göre değişiklikler gösterir. Doğal olarak da burun kanamasının tedavisi de sebebine göre farklılıklar gösterir.

Ön burun kanaması nasıl anlaşılır?

Ön burun kanamaları, kişinin normal oturur pozisyonundayken veya ayaktayken aniden burun deliklerinden dışarı doğru akarken, kişi yatıyorsa geriye doğru yani boğaza doğru akar. Genelde burun orta kısmından kaynaklanan burun kanamasıdır.

Ön burun kanaması çok sık oluyorsa ne yapmalı?

Burun kanaması, burun içinin kuruması, kabuklanması sonucu oluyorsa bulunulan havanın nemlendirilmesi, burun içine vazelin gibi krem sürülmesi gerekir. Buna rağmen hala devam ediyorsa doktora gidilmelidir.
Arka burun kanaması nasıl anlaşılır?

Arka burun kanamalarında, kan burun dışına doğru akmak yerine geriye genize doğru akar. Genelde arka burun kanaması hipertansiyon hastası veya damar yapısı bozuklukları olan yetişkin yaştaki kişilerde görülür. Genize kaçan kan, kişinin midesini bulandırabilir.

Burun kanaması tehlikeli midir?

Burun kanaması genelde endişelenecek bir sebepten kaynaklanmasa da, ender de olsa hayati bir tehlike sebebiyle gerçekleşebilir. Burun damarları ince bir mukoza ile örtülü olduğu için, vücudun diğer organlarına nazaran daha naziktir ve daha çabuk kanayabilir. Bu sebeple genelde burun kanaması tehlike arz etmese de, uzun sürmesi veya çok sık tekrar etmesi halinde kesinlikle ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Burun kanamasında acil olarak ne yapılmalıdır?

Burun kanaması halinde ilk yapılacaklar iki parmak ile burnu 5 dakika kadar sıkıştırmaktır. Oturur pozisyonda durularak, baş bedenden yüksekte olacak şekilde durulmalıdır.
Bir torbanın içine buz doldurarak, enseye, burna, yanaklara koyulmalıdır.

Hangi durumlarda doktora veya acil servise gidilmelidir?

Burun kanaması çok sık tekrar ediyor ve uzun sürüyorsa.
Kanama çok fazla ve çok yoğunsa.
Kanama sebebiyle aşırı yorgun ve halsiz düşülüyorsa.
Kanama burundan dışarı doğru akmak yerine, genize doğru akıyorsa.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir