Cilde Zararlı Olabilecek 10 Kozmetik Ürünü

Sayısız çeşit kozmetik ve cilt bakım ürünü mağazalarda ve güzellik merkezlerinde bulunabiliyor. Bu ürünler sayesinde hem erkeklerin hem kadınların sağlıklı, pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olabiliyorlar. Bu ürünler çok etkili olabildikleri gibi, cildinize zarar vermeleri de istenmeyen ihtimaller arasında göze çarpıyor.

Kozmetikler kadınların güzel görünmelerine yardımcı olmak amacıyla üretilmiş ürünlerdir, fakat içeriklerinde bulunan bazı sentetik kimyasallar kısa vadede belli olmayacak cilt sorunlarına yol açabilir. Ve bir çok makyaj ürünü için yapılan araştırmalar gösteriyor ki kanserojen içerikler birçok kozmetik üründe mevcut. Aynı zamanda, kozmetikler ve sürekli yapılan makyaj gözenekleri tıkayarak cildinizin nefes almasına engel olabileceği gibi dış etkenlere karşı da cildinizi zayıf bırakarak bakteri oluşumuna neden olabilir.

İşte bu yüzden… Size 10 kozmetik ve makyaj ürününün cildinize ve vücudunuza verebileceği hasarları aşağıda listeliyoruz. Elbette ki bu liste bütün ürünleri ve bütün riskleri içermiyor fakat buzdağının görünen kısmı geri kalanı ile ilgili bir fikir verebilir!

Ruj

Ruj dudaklarınızdaki nemi alır; dolayısıyla rujdan önce dudak balm’ı kullanmak faydalı olacaktır. Daha parlak bir görünüm istiyorsanız rujunuzun altına dudak balm’ı sürebilirsiniz. Bazı rujlar ve dudak cilaları içeriklerinde yağlar ve kimyasallar yüzünden dudaklarınıza güzel bir görünümden çok, hasar veriyor olabilirler. Kırmızı rujlardaki Kurşun miktarı bazen olması gerektiğinden fazla olabilir. Kurşun emilimi kaynaklı sağlık problemleri beyin de hasara ve davranış bozukluklarına neden olabilir ve bir çok beyin hasarının geri dönüşü yoktur. Rujlardaki mineral yağlar, gözenekleri tıkayarak cilt hücre gelişimine engel olur ve normal işleyişlerini bozar.

Nemlendiriciler

Güneşin ve kirliliğin cildinize verdiği hasar su götürmez bir gerçek, bu yüzden de yüzünüzden kiri ve zararlı UV ışınlarını uzak tutmak için “iyi” bir nemlendirici kullanıyor olmanız önemlidir.

Elbette, nemlendiriciler ve kremlerde de mineral yağlar ve parafin bulunduğundan klinik olarak görülüyor ki cilt yüzeyinde hasar ve nem kaybı artışı da gözlemlenebiliyor.

Tüm popüler kozmetik nemlendiriciler ve yumuşatıcılarda yüksek oranda deterjanlar ve deterjan muadilleri bulunduğundan cilt hasar görmekte ve doğal koruyucu faktörler bozulmaktadır. Bir çoğumuz bu ürünleri kusursuz, parlak ve genç görünen bir cilde sahip olmak için sıklıkla kullansak da, aynı zamanda bu ürünlerin içeriğindeki zararlı sentetik kimyasalların vücuttaki emilimi artacağından, cildi güzelleştirmekle beraber uzun vadede cilt problemlerine de neden olmaktadırlar.
Çözümü ise doğal bitkisel yağları içeren ürünleri kullanmak olacaktır. Gama linoleik asitlerin bu yağlardaki oranı çok olduğundan iltihaplanmalara karşı cildi güçlendirirler. İyi bir nemlendiricide, su, hidrosoller, bitki yağları ve emülsörler bulunmalıdır. Doğal ürünler kullanarak cildinizi çok daha uzun süre güzel tutabilirsiniz.

Kajal

Kajal ve sürme, güzel gözler için kullanılan geleneksel Hindistan kozmetik ürünleridir. Fakat, kajal gözlerinizde istenmeyen kimyasal, toksik, bulaşıcı etkileşimler, uveitis, glaukoma, göz kuruluğu ve renk bozukluklarına neden olabilecek kadar tehlikelidir de. Bu yüzden, gözün içine sürülen kajal, sürme ve herhangi bir üründen uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda, gözünüzde herhangi bir enfeksiyon, hasar veya operasyon durumu varsa makyaj ürünleri kullanmamalısınız. Göz çevrenizdeki dokular yaşınız ilerledikçe kuruyacağından göz farı da bu sürecin en büyük düşmanı haline gelecektir.!

Oje

Tırnaklarınıza ışıl ışıl ve artistik bir görünüm vermek için yoğun ve parlak ojeler kullanıyor olmalısınız. Aynı zamanda, bu kadar çok ürün kullanmanın tırnaklarınıza ve cildinize zarar verip vermediğini de merak ediyorsanız, cevabı; eğer kırmızı ve siyah gibi güçlü renkleri her gün kullanıyorsanız, EVET, zarar veriyor olabilirsiniz. Koyu renkler tırnaklarınızda lekeler bırakarak sararmalarına neden olabilir. Eğer kullandığınız ürünlerde aseton gibi güçlü bir kimyasal varsa yüksek ihtimalle tırnaklarınız zayıflayacak ve hasar görecektir.

Talk pudrası

Talk pudrasındaki kimyasal içerikler, sadece potansiyel kanserojen değişdir aynı zamanda alerjiye ve akciğer enfeksiyonuna da neden olabilir. Talk nemi emdiğinden mat bir görünüm için kullanılır. Fakat bu aynı zamanda cildiniz için zararlıdır da. Talk partikülleri asbestos gibidir, yenileyici sisteme doğrudan nüfuz edebilirler. Eğer fazla miktarda kullanılırlarsa yumurtalıkta yer edinerek, yumurtalık kanserine neden olabilirler.

Beyazlatıcı kremler

Koyu tenli insanlarda cilt beyazlatma oldukça popüler bir uygulamadır. Hidrokuinoin krem cilt beyazlatmada en popüler üründür fakat istenmeyen sonuçları doğurarak ciltte kalıcı hasara da yol açabilir. Hidrokuinoin oldukça yakıcı bir maddedir ve ciltte kızarıklıklar, soyulmalar ve kuruluklara yol açması ile bilinmektedir. Güçlü kimyasal beyazlatıcılar cildinizi yumuşak tutan yağları kırdıklarından kırışıklıklara neden olmaktadırlar.

Diğer taraftan, cildinizi beyazlatmak için organk bitkisel ürünler ve yağlar gibi doğal içerikler tercih ederseniz, sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Ağda

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda kullanmanın istenmeyen sonuçları da vardır. Birçok insan bu yüzden istenmeyen tüy artışı, kırmızı kabarıklıklar ve küçük kanamalar gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Aynı zamanda ağda cildin normalden fazla sarkmasına ve güçsüzleşmesine de neden olur. Yüzünüzün derisi o kadar incedir ki ağda yapmak sadece zarar görmesine neden olacaktır. Ağda bantları da çekildiklerinde ciltte hasara neden olabilir ve bunun sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Ağda bandı saç foliküllerini tahriş ederek tüylerin farklı yönlerde çıkmasına neden olabilir.

Saç boyaları

Saçınızı boyamadan önce, alerij reaksiyonlara neden olmamak için içeriklerine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde saç dökülmeleri, kafa derinizde yanmalar, kırmızılıklar ve kaşınmalar gibi istenmeyen sonuçlar doğabilir. Saç boyaarında bulunan bir çok kimyasal insan sağlığına oldukça zararlıdır. Saç boyalarında bulunan en zararlı madde P-Phenylenediamine olarak bilinen maddedir ve kanser, kalıcı zehirlenme, nörotoksin artışı, alerji, ciltte, gözlerde ve ciğerlerde bir çok rahatsızlığa neden olabilir.

Deodorantlar & antiperspirantlar

Bilimsel çalışmalar, deodorantlar ve antiperspirantların cildinize ve vücudunuza zarar verebileceği sonucunu gösteriyorlar. Deodorantların içeriğindeki alkol yüzünden cildinizde yaratacakları iritasyon ve kırmızılıklar kaşınmalara ve pigmentasyon sonuçlarına neden olabilir. Antiperspiranların içeriklerindeki aluminyum bileşenleri yüzünden deodorantlardan daha zararlı oldukları ve ter bezlerini tıkayarak alerjiye neden oldukları belirtilmektedir. Ter bezleri vücudumuzdan kiri atmakla görevli olduklarından, düzgün çalışmadıkları durumda kir vücudumuzda kalacak ve sağlık bozukluklarına neden olacaktır.

Parfümler

Kozmetiklerdeki tehlikeli kimyasalların farkında olmak önemlidir. Güzel koku veren kimyasalları içeren yumuşatıcılar, deterjanlar, oda kokuları, parfümler, kişisel bakım ürünleri ve daha birçok ürün, sağlık ve çevre problemlerine neden olmaktadırlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir