Displazi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Displazi nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Kanser midir? Tam olarak ne demektir? Tıp ve patoloji açısından ne anlam ifade eder? Yüksek dereceli ya da high grade displazi ne demektir? Kansere dönüşür mü? Displazi kalça da nasıl görülür? Kolonda hafif displazi nedir? gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Mikroskop altında anormal görünen ancak kanser olmayan hücreler displazi geçirmiş hücreler olabilir. Normal vücut hücreleri, çeşitli sebeplerle kanser hücresine dönüşebilir. Kanser hücreleri vücudun dokularında oluşmadan önce, hücreler hiperplazi veya displazi adı verilen anormal değişikliklerden geçer.

Hiperplazi, Metaplazi ve Displazi Ne Demek

Hiperplazi, normal görünen bir organ veya doku örneği mikroskop altında incelendiğinde hücre sayısında bir artış olduğu görülür. Displazi ise mikroskop altında incelenen hücrelerin anormal bir görünümde olmadını ifade eder, ancak bu durum kanser değildir. Her iki durum da kansere dönüşebilir veya dönüşmeyebilir. Metaplazi ise olgunlaşmış ve farklılaşmış bir hücre grubunun farklı özellikteki başka hücrelere dönüşmesidir.

Displazi Kanser midir? ya da Kansere Dönüşür mü?

Patoloji raporlarında sık olarak bu ifadeyi görebilirsiniz. Bu oluşum aslında kanser değildir. Fakat zaman içerisinde kansere dönüşebilir. Displaziye uğramış hücrelere ise displastik hücre denir. Her displastik hücre ya da doku kansere dönüşecek diye bir durum söz konusu değildir; fakat riskte artış vardır. Bu nedenle bu durumdaki hastaların yakın takibe alınması gerekmektedir.

Yüksek dereceli ya da high grade displazinin anlamı nedir?

Yüksek dereceli ya da high grade displazinin (HGD) manası ilgili hücrelerdeki prekanseröz değişiklikleri ifade eder. Displastik değişim öncelikle düşük dereceli olarak başlar ve önlem alınmazsa yülsek dereceli hale gelir. Kanser öncesi lezyonları işaret eder ve daha yakın takip ve acil tedavi planı gerektirir.

HGD, bir kişinin kansere yakalanma riskini önemli ölçüde artırır ve herhangi bir tedavi yapılmazsa çoğu durumda kansere ilerler. HGD tanısı konulduğunda tedavi için müdahale önerilmektedir.

Kolonda hafif displazi nedir?

Örneğin kalın bağırsağın kolon kısmında tespit edilen bir adenomatöz polip tedavi edilmediğinde yıllar içerisinde hücresel değişime uğrayabilir. Önce mikroskop altında incelendiğinde düşük dereceli, sonra yüksek dereceli değişimler gözlenir. Daha sonra sırasıyla erken evre ve geç evre kanser gelişir. Bu süreç yaklaşık olarak 10 senelik bir zaman dilimini kapsar.

Displazinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide displastik doku çevresinde bulunan bir miktar normal dokuyla birlikte çıkarılır.

Kalça Displazisi Nedir?

Kelimenin tıpta gelişimsel kalça displazisi ya da displastik böbrek gibi hücresel değişimden farklı bir manada kullanımı da vardır. Buradaki kullanımı ise bir uzvun ya da organın yeterince gelişmemiş olduğunu ifade eder. Örneğin kalça displazisinde kemikler yeterince gelişip olgunlaşmamıştır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir