Doğum sonrasında yaşanan cinsel sorunlar

Özlemle beklediğiniz ve hayallerini kurduğunuz bebeğiniz dünyaya geldikten sonra karşılaşabileceğiniz farklı nedenler cinsel ilişki konusunda sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

Yeni annelerin karşılaştığı cinsel sorunlar arasında en sık rastlanılanları estetik kaygılar, ağrılar, cinsel isteksizlik, vajinismus olarak bilinmektedir. Loğusa döneminde karşılaşacağınız genelde hormonal değişikliklerden kaynaklanan tüm bu sorunların çözümü günümüzde mümkün olmaktadır.

Hamilelik sonrası cinsel sorunlardan kurtulmanız için uzman bir doktora ihtiyacınız olacağı gibi size destek olacak eşinize de çok önemli görevler düşmektedir. Yeni doğum yapan kadınlarda sıklıkla rastlanabilen cinsel isteksizliğin sebepleri arasında bebeğe karşı yoğun ilgiden dolayı enerji kaybı, uykusuz geçirilen geceler sonrasında yaşanan uykusuzluk, yavrunuzun sık rahatsızlanması gibi etkenler başrolde yer almaktadır.

Dünyaya adapte olmaya çalışan yavrunuzun verdiği mücadelede en büyük yardımcısı siz olduğunuzdan genellikle bu sorun bir süre sonra ortadan kalkacak ve siz eski günlerinize dönebilirsiniz. Bebeğin emzirilmesinde önemli olan prolaktin hormonu sizde vajinal kuruluk ve cinsel isteksizlik yapacaktır.

Hamilelik döneminde fiziki olarak kadınların kendilerinde gördüğü değişikliklerde estetik kaygılara neden olmaktadır. Estetik kaygılar nedeni ile kendini sekse adapte edemeyen ve sürekli eşinin kendisindeki çirkin bulduğu yanları düşünen kadınlarda istedikleri zevke ulamayacak hatta eşlerini de memnun edemeyeceklerdir.

Doğumdan sonra eşinin vajinasından ve göğüslerinden zevk alamayan erkeklerde bulunmakla birlikte eşlerin bu dönemi sorunları konuşarak geçirmeleri en iyi yöntem olacaktır. Yeni doğum yapan kadınların cinsel ilişki sırasında vajinada kuruluk nedeni ile ağrı hissetmesi de karşılaşılan sorunlar arasında yer almakta ve buna tıp dilinde disparoni adı verilmektedir. Acının verdiği korku ile cinsel ilişkiye girmekten uzaklaşan kadın eşi ile cinsellikten uzaklaşarak sürekli sorun yaşamaya devam edecektir.

Vajismus doğumdan sonra görülen ve vajinal kasların ilişki sırasında sıkı bir şekilde kasılması ile kendini göstermektedir. Genellikle istem dışı kasların kasılması sonucunda kadının yaşayacağı ağrı cinsel ilişkiye girmesini engelleyeceği gibi buna en büyük etkenler korku, endişe, kaygı gibi psikolojik değişiklikler olacaktır.

Cinsel ilişkiden uzaklaşan kadınların sorunun nedeninin bulunması için öncelikle kadın doğum uzmanına sonrasında psikiyatrist tarafından muayenesine gerek duyulabilir. Uzmanlar tarafından verilen gevşeme ve nefes açma egzersizleri bu sorunun çözülmesinde yardımcı olacağı gibi bazı durumlarda bu süreç üç aya kadar sürebilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir