Dudak çatlaması neden olur tedavisi nedir?

Dudaklarınız nemsiz kaldığında ve kuruduğunda çatlar. Soğuk hava, dudakları yalamak, alınan bazı ilaçlar vb. birçok etken dudakların çatlamasına sebep olabilir.

Dudak çatlaması sık görülen bir durumdur ve birçok insanın başına gelir. Dudak kuruluğunu ve çatlamasını tedavi etmek ve önlemek aslında kolaydır.

Eğer dudaklarınız aşırı kuruyor ve ciddi şekilde çatlayarak rahatsızlık veriyorsa mutlaka cilt doktoruna görünmelisiniz.

Dudak çatlaması nedenleri nelerdir?

1) Dış etkenler

Dudağımızdaki deri ince ve hassastır, bu sebepten ötürü kuru kış havası ve güneşe maruz kalmak dudaklarınızı nemsiz bırakarak dudaklarınıza kolaylıkla zarar verebilir.

2) Susuz kalmak

Pek çoğumuz gün içinde yeteri kadar su tüketmeyiz. Ayrıca su içeren taze meyve ve sebzeleri de pek yemeyiz. Ancak su ve su içeren bu sebze ve meyveler cildimizin nemli kalmasına yardım etmektedir, vücut susuz kalırsa dudak derisi de dahil olmak üzere tüm ciltte kuruluk görülür.

3) Dudakları yalamak

Dudaklarınız kuruduğunda dudağınızı yalamak bir rahatlama sağlasa da bu geçici ve kısa ömürlü bir rahatlamadır. Tükürüğümüzdeki kimyasallar yediğimiz yiyecekleri sindirir, ancak dudaklarınızı çok fazla yalarsanız dudağınızdaki derinin de incelmesine neden olurlar.

4) Ağızdan nefes almak

Doğru ve olması gereken nefes alış biçimi burundan nefes almaktır. Ancak ağızdan nefes almak, özellikle de uyurken ağızdan nefes almak dudaklarınızı kurutacaktır. Bu da dudağınızın çatlamasına sebep olur.

5) Yeterince sağlıklı yağ tüketmemek

Vücudumuz yağ asitlerini kullanarak doğal bir nemlendirici olan sebum, yani yağ üretir. Yeterince sağlıklı yağ tüketilmezse ciltte de yeterince nem olmaz. Bu yüzden sağlıklı yağlardan kaçınmamalı, bol bol zeytinyağı, kuruyemiş ve yağlı balık tüketmelisiniz.

6) Vitamin ve mineral eksiklikleri

Vücudumuzdaki çinko, demir ve B vitaminlerinin seviyesinin düşmesi ağız kenarlarında çatlaklara ve dudakların kurumasına yol açabilir. Bu sebeple demir, çinko ve B vitaminleri içeren kırmızı et, baklagiller, yumurta, süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ile taze meyve ve tahıllı gıdaları sofranızdan eksik etmemelisiniz.

7) Gıda takviyeleri ve ilaçlar

A vitamininin fazla tüketimi ciltte ve dudaklarda kurumaya yol açabilir. Ayrıca Roaccutane gibi akne tedavisinde kullanılan ilaçlar da dudakların kuruyup çatlamasına sebep olurlar. Bazı yüksek tansiyon ve mide bulantısı ilaçları da dudak çatlamasına yol açar.

8) Diş macunu ya da dudak ürünlerine alerji 

Dudak dolgunlaştırıcı dudak ürünleri dudağınızı tahriş ederek dolgunlaştırmaktadır ve hassas cilt için son derece zararlıdır. Ayrıca bazı diş macunları ve dudak ürünlerinde de cildi tahriş edip kurutan maddeler bulunur. Bu sebepten ötürü ağız bakım ürünü seçerken doğal ve bitkisel içerikli olanlara yönelebilirsiniz.

9) Tahriş eden gıdalar

Limon ve limon gibi asitli gıdalar, tuzlu ve baharatlı gıdalar ile sert ve kuru gıdalar tüketmek dudaklarınızı tahriş edebilir. Bu gıdaları tüketirken dudağınıza temas etmesinden kaçının ya da bu gıdaları dudaklarınızda çatlama sorunu varken tüketmeyin.

10) Bazı hastalıklar 

Çok nadir görülse de bazı hastalıklar da dudakta ve ağız kenarında çatlamaların oluşumuna sebep olabilir. Kandida mantarı, Kawasaki hastalığı, uçuk ve impetigo hastalığı dudak çatlamasına yol açabilir. Eğer dudaklarınız kanıyor, çatlıyor ve çok rahatsızlık veriyorsa derhal bir uzman yardımı almalısınız zira nedeni bir hastalık olabilir.

Dudak çatlaması nasıl geçer, nasıl önlenir?

1) Nemlendirin

Nemlendirici özelliği yüksek olan dudak nemlendiricilerini kullanın. Özellikle içerisinde petrolatum ve dimethicone gibi dudakta nemi hapseden, çatlamaları önleyen maddeler bulunan nemlendiricilere yönelin. Dudak merhemleri de iyi bir seçenek olacaktır. Bu ürünleri düzenli ve sık sık kullanın.

2) Dudaklarınızı koruyun

Dışarıdayken dudaklarınızın dış etkenlere maruz kalmasını önleyin. Soğuk havalarda dudaklarınızı bir şal ya da atkı yardımı ile örtün. Ayrıca güneş korumalı (SPF’li) dudak nemlendiricileri kullanmayı ihmal etmeyin.

3) Su için

Gün içinde bol bol su içmek cildin nemli kalmasına yardım edecek ve dudak çatlamalarını engelleyecektir. Bunun için günde en az sekiz bardak su içmek, su içeren besinleri tüketmek yardımcı olacaktır.

4) Bulunduğunuz ortamı nemlendirin

Kuru hava da cildi kurutur. Bu nedenle evinizde hava nemlendirici cihazlar kullanarak dudaklarınızı da koruyabilirsiniz. Evde olduğu gibi çalıştığınız ortamda da nemlendirici bulunması iyi olacaktır, özellikle de kış aylarında.

5) Dudaklarınızı yalamayın ve derilerini soymayın

Dudaklarınızı yalamak dudaklarınızı daha fazla kurutacaktır zira tükürüğünüz derinizi inceltir. Dudağınızı yalama ihtiyacı hissettiğinizde onun yerine dudak nemlendiricisi sürmeyi deneyin. Ayrıca kuruyup çatlayan dudak derilerinizi soymak ve yolmak da zaten tahriş olmuş derinizi daha çok tahriş edecek, iyileşme süresini uzatacaktır.

Dudak çatlamasına doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri

1) Hindistan cevizi yağı

1-2 damla çay ağacı yağı ile 1-2 damla Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağını (dilerseniz badem yağı da olur) karıştırın ve dudaklarınıza sürün. Karışımı sürdükten sonra yıkamayın. Gün içinde iki ya da üç kez bu yağdan kullanın. Uyumadan önce de bu yağ karışımını sürün ve tüm gece dudakta emilmesini sağlayın.

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlar doğal nemlendiricilerdir ve nemi hapsederler. Bu yağlarda sağlıklı yağ asitleri vardır ve dudak derisini beslerler. Çay ağacı yağı ise cildin onarılmasına ve enfeksiyonların önlenmesine yardım eder.

2) Bal ve vazelin

Öncelikle dudağınıza bir katman olacak şekilde organik bal sürün. Ardından bu katmanın üzerine bir katman da vazelin sürün. Bu ürünleri 15 dakika kadar dudağınızda tutun. Daha sonra nemli bir bez ile dudağınızdan silin. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün, günde bir kez olmak üzere tekrarlayın.

Bal, doğada bilinen en anti bakteriyel ürünlerden biridir ve iyileştirme gücü son derece fazladır. Ayrıca nemlendiricidir. Vazelin (petrol jetalini) ise cildi yumuşatmak ve beslemek, kurumaktan korumak için sıklıkla kullanılan bir üründür. Vazelin nemi cilde hapseder. Bu iki ürünü karıştırdığınızda ise dudak çatlaması için harika bir tedavi yöntemi elde edersiniz.

3) Gül yaprakları

5-6 adet gül yaprağını alın ve çeyrek fincan sütün içerisine koyup 2-3 saat bekletin. Daha sonra gül yapraklarını sütün içinde ezerek macun gibi bir kıvam elde edin. Bu macunu dudaklarınıza sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyin. Bir hafta kadar bu işlemi her gün bir kez uygulayın.

Gül yaprakları E vitamini içerdiği için cildi besler ve nemlendirir. Ayrıca dudaklarınızın doğal rengini yeniden kazanmasına yardım eder. Süt ise laktik asit içerir ve cildi nazikçe soyarak ölü hücrelerden arındırır. Sütteki yağlar, vitaminler ve mineraller dudak derisinin nemlenip beslenmesini sağlayarak dudak çatlamasını önler.

4) Salatalık

Salatalıktan bir dilim kesin. Bu dilimi dudağınıza bir ya da iki dakika boyunca nazikçe değdirerek masaj yapın. Dudağınızda kalan salatalık suyunu 10 dakika kadar bırakın, daha sonra dudağınızı yıkayın. Dilerseniz 1-2 salatalık dilimini ezerek bu püreyi dudaklarınıza koyup maske de yapabilirsiniz. Bu işlemi her gün bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

Salatalık kurumuş ve çatlamış dudak için oldukça yararlı bir besindir. Salatalıkta son derece güçlü nemlendirici ajanlar bulunur ve bu ajanlar cildi besleyerek nemini korur. Bu kürü uyguladıktan sonra birkaç gün içinde farkı göreceksiniz.

5) Aloe vera

Taze aloe verayı kesin ve içindeki jeli çıkarıp kava geçirmeyen bir kavanoza koyun. Bu jeli direkt olarak dudağınıza sürün ve bir gece dudağınızda bekletin. Jelin kalanını kavanozda hava geçirmeyecek şekilde saklayabilirsiniz. Kavanozu buzdolabında tutmanızda fayda var. Her gün uyumadan önce aloe vera jelini sürebilirsiniz.

Aloe vera bitkisinde cildi yatıştıran ve ölü deri katmanını nazikçe soyarak kaldıran maddeler bulunur. Ayrıca bu bitki cildin üzerindeki kalın, koruyucu katmanın kuvvetlenmesini sağlayarak dudak çatlamalarını da önler.

6) Yeşil çay

Kaynar suyun içine bir poşet yeşil çayı daldırın ve birkaç dakika bekletin. Ardından poşet çayı dışarı çıkarın, ılıdığı zaman dudağınızın üzerine yerleştirin. Birkaç dakika kadar bekletin. Bu işlemi her gün bir kez tekrarlayın.

Yeşil çayda antioksidanlar ve tanin maddesi vardır, bu maddeler kuru ve nemsiz kalmış cildin iyileşip onarılmasını sağlarlar. Ayrıca kuruluk ve dudak çatlamasının yol açtığı yanma hissinin de yatışmasına yardımcı olur.

7) Kakao yağı

Bu işlemi kakao yağı ile uygulayabileceğiniz gibi shea yağı ya da yoğurtla da uygulayabilirsiniz. Az bir miktar kakao yağını dudağınızın üzerine sürün ve bir gece bırakın. Eğer yoğurt kullanacaksanız yalnızca 5-10 dakika kadar dudağınızda bırakın ve sonra yıkayarak temizleyin, yoksa yastığınıza bulaşabilir. Bu işlemi birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Kakao yağı, shea yağı gibi ürünler sağlıklı yağ asitleri içerdiğinden kurumuş cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşatır. Yoğurt ise cildi besleyen yağlar içerir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/beauty/why-your-lips-are-chapped#2

https://commonsensehome.com/chapped-lips/

http://www.stylecraze.com/articles/simple-homemade-tips-to-get-rid-of-chapped-lips/#gref

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir