Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama kaşıntılı deri hastalıklarından biridir. En çok görülen egzama türleri: atopik egzama, kontakt dermatit, seboreik egzama ve çocuk bezi egzaması olarak söylenebilir. Egzama birçok insanda kronik bir rahatsızlık olarak görülür. Yani, uzun süreli görülebilir. Bazı kişilerde ise akut yani aniden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çoğu insanda egzama kışın şiddetlenir ve yazın hafifler. Kronik egzamada deride kaşıntı ve kızarıklık sıklıkla görülür. Sürekli kaşınma sonucunda ise, derinin kalınlaşması ve deride kanamalı çatlaklar da görülebilmektedir.

Egzama tedavisinde kaşıntı, cildimizde görülen kızarıklık ve kuru cildin etkilerini yok etmek veya azaltmak önemlidir. Egzamanın kötüleşmesiyle birlikte hemen tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekmektedir.
Bu makalede egzamaya ne iyi gelir, egzama nasıl geçer, egzamaya iyi gelen kremler gibi önemli konular hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Egzamaya İyi Gelen Kremler

Egzamadan kurtulmak için cildinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamalısınız. Bunu da nemlendirici kremlerle sağlayabilirsiniz. Cildinizin kuruluk derecesine göre, yağlı kremler kullanmalısınız. Bitkisel krem de alternatif bir tedavi yöntemi olarak görülmelidir. Alacağınız bitkisel kremler yulaf ekstresi içeren yağlı kremler olmalıdır. Egzama için krem alacaksanız alacağınız kremlerin parfümsüz olması da gerekmektedir. Krem seçimini buna göre yapın, hem yağlı hem parfümsüz krem tercih edin.

Doktorlar egzama tedavisinde, duş alırken elimizi yıkarken az sabun ve az şampuan kullanmamızı öneriyor. Hatta bir çok hekim sıvı sabunlar yerine katı sabunları kullanmanızı da tavsiye ediyor.

Egzamayı alevlendiren kuru ciltleri nemlendirmek için yağ banyosunu da tavsiye ediyoruz. Yağ banyosunu yapmadan önce cildinizin temiz olması gerekiyor. Daha sonra haftada 3 kez uygulayabileceğiniz yağ banyosunu yapabilirsiniz. Yağ banyosu şu şekilde yapılır:
Kullanacağınız su yaklaşık 35 derece olmalıdır. Bu suyu küvetinize doldurun. Küveti doldurduktan sonra küvetin içine yarım litre kadar zeytinyağı boşaltın. 15-20 dakika kadar küvetin içinde durun. Bu işlemi haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Egzamada Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı ve cildin kızarmasına yol açan egzamalara kortizon içeren kremler doktorlar tarafından öneriliyor. Biz burada egzamaya iyi gelen krem ismi vermiyoruz. Çünkü sizi tedavi edecek olan hekimlerinizdir. Hastalığınızın durumuna göre sizlere kortizon içeren kremler önerecektir.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamanın tedavisi için öncelikle cildinizin nemli kalması gerektiğini söylemiştik. Cildinizi nem dengesini çeşitli doğal yağlarla da destekleyebilirsiniz. Cildi nemlendiren organik yağlar:
1- Kakao Yağı: Kakao yağında cildimiz için gerekli olan E vitamini bulunmaktadır. Hem cildi yumuşatan hem cilde güzel bir koku veren kakao yağını egzamaya iyi gelen bitkisel yağlardan biri olarak rahatlıkla söyleyebiliriz.

2- Tatlı Badem Yağı: Vitamin açısından oldukça zengin olan tatlı badem yağı cildi onarıcı etkilere sahiptir. Ayrıca antienflamatuar özelliklere de sahip olan bu yağı, banyoya girmeden önce tüm vücudunuza masaj yaparak yedirebilirsiniz.
3- Aloe Vera: Aloe Vera’ yı yaraların iyileşmesini sağlayan özellikleriyle de tanıyoruz. Aloe Vera’ nın dikkatli kullanılması gerekmektedir. Eğer egzama için doktorun önerdiği kremleri kullanıyorsanız, Aloe Vera’ yı doktor kontrolünde kullanmalısınız.
4- Beyaz Dut Kurusu: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise egzama için “beyaz dut kurusu” kürünü öneriyor. Egzamaya iyi gelen beyaz dut kurusu kürünü şu şekilde hazırlayabilirsiniz.
Yarım litre kadar kaynayan suyun içerisine bir avuç beyaz dut atın. Ocağın altını kısıp kaynama işleminin 7 dakika kadar devam etmesini bekleyin. Daha sonra ocağın altını kapatın. Karışım soğumaya başladıktan sonra, ılıktan biraz daha sıcak ve elinizi yakmayacak kıvama gelince egzamalı elinizi tencerenin içine batırın. 10 dakika eliniz tencerenin içinde kalsın. 1 saat boyunca elinizi yıkamayın. Bir bittikten sonra elinizi duru su ile yıkayın. Bu işlemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Her seferinde karışımı taze hazırlayın.

Sizlerin sağlığına çok önem veren bir site olarak şunu söyleyelim. Eğer vücudunuzda egzama gibi bir sağlık sorunu varsa kesinlikle cilt hastalıkları uzmanı bir hekime görünmelisiniz. Doktorunuz hangi egzama türüne sahip olduğunuzu belirleyip, ona göre uygun bir tedavi yöntemi önerecektir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir