Eklem Ağrısına Ne iyi Gelir? | Eklem Ağrısı Nasıl Geçer?

Eklemler vücudumuzun hareketini sağlayan çok önemli mekanizmalardır. Kemiklerin arasında kıkırdak dokusu olarak bulunan eklemler, birbirinden bağımsız iki kemiği kordinasyon için hareket etmesini sağlar. Eklemler üçe ayrılır. Oynar eklemler, yarı oynar eklemler, oynamaz eklemler şeklinde farklı eklem türleri bulunur. Eklem ağrıları da eklemin cinsine göre değişiklik gösterir.

Bu ağrılar oynar eklemlerde ise aşırı hareket yada ters bir hareket sonucu oluşmuş olabilir. Yarı oynar eklemler yapısal olarak belli başlı hareketler dışında oynamazlar. Bu eklemlerin çok zorlanması veya kapasitesenin dışında bir hareket ile hareket ettirilmesi çok büyük sıkıntılara ve ağrılara neden olabilir. Yarı oynar eklemlerde bu tür hareketler ağrıya sebebiyet verebilir. Bu ağrılar çok uzun zaman dilimine yayılabilir. Oynamaz eklemlerde ise ağrı çok anormal durumlarda oluşur.

Eklem ağrıları önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Oluşan eklem ağrısı oluştuğu eklemde hareket sorununa bile sebebiyet verebilmektedir. Bacakta oluşan bir eklem ağrısı ilerleyip kişinin bacağını kullanmasını bile kısıtlayarak zarar verebilir. Bu sebeblerle klem ağrılarını hafife almamak gereklidir.

Eklem Ağrısına Ne iyi Gelir

Eklem ağrısına ne iyi gelir? Eklem ağrısı nasıl geçer? Evde doğal, bitkisel çözüm önerileri nelerdir? gibi soruların cevabına birlikte göz atalım.

Eklem Ağrısına Zeytinyağı

Zeytin yağı, içerisinde bulunan bileşikler sayesinde kemik, eklem ve kas dokularında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. Vücudun yapısal fonksiyonlarını korur ve eklem sıvısını dengeler.

Eklem Ağrısı için Paça Çorbası

Halk arasında kelle paça çorbası olarak bilinen çorba kemik ve eklemlere çok yararlıdır. Kemiği ve eklemleri çevreleyen zarı güçlendirir.

Kalsiyum içeren besinler

Eklemler her ne kadar kıkırdaktan oluşuyor olsa da yapısal olarak kemiğe benzer. Kalsiyumun kemikler üzerindeki faydalı etkileri eklemler içinde geçerlidir.

Eklem Ağrısı için Masaj

Ağrıyan eklem çevresine yumuşak hareketlerle masaj uygulamak faydalıdır. Masaj bölgeye oşan kan akımını aryırarak iltihap ve diğer rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesine yardım eder.

Eklem ağrıları kişiye ciddi sıkıntı verebilmektedir. Eklem ağrınız varsa bir ortopedi, romatoloji ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına görünmekte her zaman yarar vardır.

Bölüm: Ortopedi, Romatoloji ya da Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir