Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Göğüs dikleştirme : Güzel göğüslerin kriteri şüphesiz dik olmalarıdır. Göğüslerin dik şeklini kaybetmesinin birden fazla nedeni olabilir. Göğüsler neden sarkar? Sarkan göğüsler için ne yapmak gerekir? Göğüs dikleştirme ameliyatı hakkında merak edilenler.

 

Göğüsler Neden Sarkar

Göğüs Sarkması Doğuştan kaynaklanabilir; Memedeki diklik sorunu eğer doğuştan ise ergenlik çağına girildikten sonra meme gelişimi ile bu sorun gözlenebilir. Göğüs sarkık ve dağınık bir görünümdedir. Tıptaki adı Tüberöz meme olan bu rahatsızlık plastik cerrahi uzmanları tarafından giderilebilir.

 

Sık kilo alıp vermeden kaynaklanabilir; Göğüs dokusunda çok miktarda yağ vardır. O yüzden kilo aldığımızda göğüslerimiz büyük ve kilo verdiğimizde küçülür. Hızlı kilo alıp verenlerde göğüs sarkması görülebilir. Bunun sebebi göğüsteki yağ dokularının gevşemesidir.

 

Gebelik Kaynaklı Göğüs Sarkması; Çocuk doğuran her kadının göğüs şekillerinde bozulma görülür. Gebelik süresince ve doğumdan sonra süt bezleri ile büyüyen göğüsler çocuğun emzirilmesi ile küçülür. Bu durum göğüs dokusunda gevşemelere ve sarkmalara neden olur.

 

Yaşlılıktan Göğüs Sarkması ; Kadınlar yaş aldıkça yüzlerindeki ve ellerindeki kırışıklıklar arttığı gibi göğüslerinde de kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Göğüs dik şeklini yitirir. Bu durum içinde cerrahi müdahale yapılabilir.

 

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı işleminde sarkmış olan göğüs dokusu yukarıya doğru çekilir ve fazla deri alınır. Bu ameliyat sonrası göğüs ucundan aşağıya doğru çizgi gibi görünen bir yara izi kalır. Bu iz 1,5 yıl gibi uzunca bir süre sonunda rahatsız etmeyecek şekilde görünmeye başlar. İlk başlarda kırmızımsı renkte yara izi iken zaman içerisinde gittikçe beyazlaşarak hafif bir renk halini alır. Nadir vakalarda yara izinin geçmeyip genişlemesi söz konusu olabilir. Böyle durumlarda revizyonel cerrahi dediğimiz müdahaleler faydalı olur.

 

Ameliyattan 7 ay kadar sonra göğüste çok hafif sarkma olabilir. Bu durum kişinin meme büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Göğüs yumuşak bir dokuya sahip olduğu için 6 7 ay sonra yara izlerinin geçmesi sonucu hafif bir sarkma olması olağan bir durumdur.

 

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra

  • Yaklaşık 3 ay süresince gün içerisinde sporcu sütyeni takılmalıdır.
  • Gece uyurken ise sütyen takılmayabilir.
  • Ameliyat sonrası kişi gebe kalmadığı ve kilo almadığı sürece 10 yıl gibi uzun bir süre dik göğüslere sahip olabilir.
  • Göğüslerin tekrar sarkması sonucunda aynı ameliyat izlerinden aynı cerrahi uygulama yapılabilir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir