Göz estetiği nasıl yapılır

Göz Estetiği ile Gözleriniz ışıltınızı yansıtsın..  Göz çevresine uygulanacak cerrahi ve medikal tüm estetik dokunuşlar büyük bir dikkat ve özen istiyor. Kendinizi uzman ellere bırakmadan önce göz estetiği nasıl yapılır  bu konuda detaylı bilgi sahibi olmalısınız. İşte en sık uygulanan cerrahi ve medikal yöntemler.

Göz Estetiği ( Oküloplastik cerrahi ) Nedir?

Göz Estetiği : Gözün plastik cerrahisi anlamına gelen oküloplastik cerrahi göz hastalıkları alanında bir alt branştır. Oküloplastik cerrahi yalnızca göz çevresinin estetik cerrahisi ve göz çevresinde uygulanan botox, dolgu gibi kozmetik uygulamalar ile sınırlı değildir. Kapak düşmesi, doğumsal ve yaşlanmaya bağlı kapak sorunları, protez göz uygulamaları, tiroid hastalığı, yüz felci veya travmaya bağlı gelişen kapak bozuklukları, göz kapağı spazmı, göz yaşı yolları ve orbita denilen göz çevresindeki kemik odacığın hastalıkları ve kapak tümörleri gibi sorunlarının tümünün cerrahi ve tıbbi tedavisi de oküloplastik cerrahinin alanına girer.

Kozmetik Kapak Cerrahisi Nedir?

Kozmetik kapak cerrahisi: Alt ve üst göz kapaklarında zaman içinde çeşitli faktörlerin etkisi ile yaşlanma değişiklikleri ortaya çıkar. Bu değişimde kişinin yaşı, genetik yapısı ve çevresel faktörler rol oynar. Vücudumuzdaki en ince cilt yapısı olan göz kapağı derisi bütün gün biz fark etmeden devam eden göz kırpma refleksi sırasında sürekli olarak katlanıp açılarak esner ve yer çekiminin etkisiyle zamanla sarkmaya başlar. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, sigara ve yoğun makyaj kullanımı gibi çevresel faktörler de bu sürece katkıda bulunur. Eş zamanlı olarak gözün etrafını saran yağ yastıklarını sabitleyen bağların da gevşemesiyle yağ dokuları öne doğru fıtıklaşarak alt ve üst göz kapaklarında torbalanmalar oluşturur. Tüm bu yaşlanma değişiklikleri kozmetik kapak cerrahisi ile tedavi edilebilir. Blefaroplasti olarak adlandırdığımız bu operasyon ile kapaklarda sarkma oluşturan fazla cilt bölgeleri ve yağ torbaları alınarak göz kapaklarına daha genç bir görünüm kazandırılır.

Kozmetik Kapak Operasyonları Ne Kadar Sürüyor? İyileşme Süreci Nasıl Geçiyor?

Kozmetik kapak estetiği kapaklarda mevcut sorunların türüne bağlı olarak her bir kapak için 30 – 45 dakika arasında sürer.kozmetik kapak cerrahisinde en önemli nokta ameliyat sırasın da gereğinden fazla doku çıkartılmaması ve göz kaslarının zarar görmemesidir. Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ameliyat sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur. Ameliyattan sonra gözlere bandaj uygulanmaz ve ilk 2 gün yoğun soğuk kompres uygulaması ile ameliyata bağlı oluşacak şişlik ve morluklar azaltılmaya çalışılır. Yatak istirahati gerekli değildir ve aşırı fiziksel efor gerektiren aktiviteler dışında günlük hayat normal olarak devam edebilir. Dikişler birinci haftanın sonunda alınır. Kozmetik kapak cerrahisi göz kapağı derisinin kendi doğal kıvrımı üzerinden girilerek gerçekleştirildiği için ameliyat sonrasında kapaklarda karşıdan bakıldığında görünen bir iz yoktur, sadece gözler kapatıldığında ince bir çizgi fark edilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir