Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Göz rahatsızlıklarında genel kural, herhangi bir görme bozukluğu durumunda , görmede güçlük çekildiğinde doktora muayeneye gitmektir. Rahatsızlığın nedeni, ışığın gözde kırılmasıyla ilgili ve gözlükle düzeltilebilen bir aksaklıktan mı, yoksa tedavi gerektiren bir bozukluktan mı olduğunu belirlemek tedavi için önemlidir.

Çocuklarımızın gözleri doğumundan itibaren yetişme çağına kadar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü bu süreçte çocuğun göz bebeği gelişme halinde olduğundan görme yeteneğinde büyük gelişmeler meydana gelebilir. Görme bozukluğu farkına varılmadığı taktirde okuldaki başarısını etkiler. Çocuk okumada güçlük çekebilir ya da arka sıralarda oturduğunda tahtayı göremeyebilir. Gözlük takan çocuklar her altı ayda bir göz muayenesinden geçirilmelidir.

Yirmi yaşına geldikten sonra gözlerin gelişmesi tamamlanır Yakın ya da uzak görmede herhangi bir sorun yoksa artık gözleri kontrol ettirmeye gerek kalmaz . Gözlük takılıyorsa ancak bunları değiştirme gereği duyduğunda kontrole gitmek gerekir. Çünkü yetişkinlerin görme durumunda çok büyük değişme olmaz.

40 yaşlarına gelince çoğu insanda, görme bozuklukları ortaya çıkmaya başlar. Bu doğal bir sonuçtur. Göz merceği zamanla yavaş yavaş sertleştiği ve dışbükey olma özelliğini yitirdiği için yakın nesneler üzerinde odaklaşma güçleşir. Bu nedenle bu yaşlardan sonra iki yılda bir göz muayenesi yaptırmak gerekir.

Gözlük kullanıyorsa 45 ile 65 yaşları arasında 2-3 yılda bir mercek değiştirmek daha kuvvetli gözlük camları taktırmak gerekebilir. Yakın gözlüğü kullananlarda bir süre sonra uzak görme bozuklukları başlar. Bu durumda göz doktoru dışbükey ve içbükey merceklerin birlikte yerleştirilmiş olduğu bifokal ( çift odaklı ) gözlük kullanılmasını önerir. Böylece sürekli gözlük değiştirme külfeti ortadan kalkar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir