Göz Tembelliği Tedavisi ve Nedenleri

Göz tembelliği (ambliyopi) bebeklik ve erken çocukluk döneminde görme keskinliğinde azalma demektir. Göz tembelliği genellikle  tek gözü etkiler, ancak iki gözü de etkileyebilir.  Göz tembelliği çocuklarda görme azalmasının önde gelen nedenidir.  Tedavi edilmediği takdirde görme kaybı hafiften şiddetliye kadar değişebilir.

Beyin ve göz arasında sinir yollarındaki sorun nedeniyle göz tembelliği gelişir.

Düzeltici gözlük ya da göz yamaları gibi konservatif tedavilerle genellikle göz tembelliği düzeltebilirsiniz. Bazen, göz tembelliği için cerrahi tedavi gerektirir.

Göz tembelliği belirtileri şunlardır:

  • Gözlerde senkron problemi
  • Kötü derinlik algısı

Göz tembelliği genellikle   bir gözünü etkilese de her iki gözde etkilenmesi   mümkün.

 Çocuklarda ve erişkinlerde katarakt veya diğer göz hastalıkları için kalıtım önemli . Tüm çocuklar için,  göz muayenesi genellikle yaşları 3 ile 5 arasında önerilir. Eğer çocuğunuzun gözünde anormallik varsa bir değerlendirme için çocuğunuzun doktorunuza danışın. Koşullara bağlı olarak,  göz hastalıkları (göz doktoru veya optometrist) konusunda uzmanlaşmış bir doktora   başvurabilirsiniz.

Daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  •  Şaşılık göz tembelliği en yaygın nedeni olan şaşılık – Gözlerin konumlandırılmasından sorumlu kaslarda bir dengesizlik olması.   Kas dengesizliği gözlerin birbirleri ile koordineli bir şekilde hareket etmesini engeller.
  • Gözde anatomik veya yapısal anormallik. Bazen göz tembelliği gibi anormal bir merkezi retina ya da göz (katarakt) lensin  sonucudur. Diğer durumlarda, gözler arasındaki anormal göz şekli veya boyut farkı göz tembelliği katkıda bulunur.
  • Tümör. Bazen tümörün ilk işaretidir.

Genel olarak, göz tembelliği tedavisi erken çocukluk çağında başlar. Göz ve beyin arasındaki karmaşık bağlantıların oluşmasıdır. Nedene ve çocuğunuzun görme  derecesine bağlı olarak, tedavi seçenekleri şunlar olabilir:

  • Düzeltici gözlük : Gibi Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi bir durum göz tembelliğine katkı yapıyorsa, düzeltici gözlük veya kontak lensler olasılıkla reçete edilecektir. Bazen düzeltici gözlük gerekli bir tedavi şeklidir.
  •  Göz yamaları zayıf gözü teşvik etmek için,   güçlü gözün üstünde bir göz maskesi giyebilirler – muhtemelen tembel gözün şiddetine bağlı olarak iki veya daha fazla saat .
  • Cerrahi : Çocuğunuzun göz kaslarında sapma varsa   cerrahi onarımdan yararlanabilirler. Sarkık göz kapaklarını ya da katarakt cerrahi için girişim gerekebilir.

Göz tembelliği olan çocukların çoğu için, uygun tedavi birkaç ay sürebilir. ve erken tedavi önemlidir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir