Grip Aşısı, Tedavisi, Hastalığı

Grip virüslerle bulaşır. En sık bulaşma yolu öksürme, hapşırma, tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması gerekir. Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına sebep olur.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar insanlar yüksek risk altındadır. Özellikle yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrencileri, yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları gibi vücut direncinin düşük olduğu insanlar ile hastanelerde çalışan sağlık personeli; hem kalabalık ortamlarda bulunuyor olmaları hem de vücut dirençlerinin kolay düşmesi açısından büyük risk altındadırlar.

 GRİP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok çok önemlidir. Bol miktarda C vitamini ve su ve sıvı tüketmenin önemi büyüktür. Hastanın ateşini düşürücü, kırgınlığı giderici, burun tıkanıklığını açıcı gibi bir takım etken maddeler bulunan soğuk algınlığ

ını komplikasyonsuz ortadan kalkması için bazı ilaçlar kullanılır.

Grip enfeksiyonunun başlangıç döneminde antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü, grip virüslerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Oysa antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiç bir etkisi yoktur.

Doktorunuz muhtemelen burun damlaları ve spreyleri; mukus gevşemesine ve burnun açık kalmasına yardımcı olur, burun mukozasını nemlendirmek için serum fizyolojik,

GRİP AŞISI KORUR MU?

Gripten en iyi korunma yolu, grip aşısı olmaktır. Grip aşısı her yıl tekrar edilmesi gereken bir aşıdır. Bunun nedeni, grip virüsünün her yıl kimliğini değiştirmesidir. Bu nedenle, her yıl yeni imal edilmiş aşılar kullanılmalı, geçmiş yıllardan kalan aşı kullanılmamalıdır. Grip aşılmasından sonra, sağlıklı kişilerde yaklaşık %90 civarında bir koruyucu etki elde edilmektedir. Bu oran muhtemelen yaşlılarda, bağışıklık sistemi zayıflamış veya kronik hastalığı olanlarda daha düşük olabilmektedir. Sağlıklı olsanız da, hiçbir aşının tam koruma sağlayamadığı hatırlatmakta yarar vardır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir