Hangi Tür Sivilceler Patlatılabilir? Sivilceler Patlatılmalımı?

Bir çoğumuzun görmeyi tahammül dahi edemediği şeylerdir sivilceler. Özellikle bu sivilceler yüzde oluştuysa her aynaya bakışta içimizden gecen olanca gücümüzle patlatmaktır.

Peki Sivilcelerinizi patlatmak ne kadar doğrudur?
Sivilceleri patlatıp kurtulmak isterken daha çok sivilceye maruz kalabileceğinizi hiç duşundunuz mu? Bu durum nasıl olur ? Sivilceyi patlattığınızda içerisindeki iltihap cildin diğer bölümlerinde temas eder. Böylece sivilce daha geniş bir alana yayılır. Olgunlaşan bir sivilce nasıl patlatılmalı yada hangi tür sivilceler patlatılabilir?

ilk olarak ucu beyazlamış sivilceler . Bu türe uymayan sivilceleri patlatmaya çalışmak deri altında kanamalara ve yaralara neden olur. Yeni oluşmaya başlamış yada tam olarak olgunlaşmamış yani ucu beyazlamamış sivilceler bir sure kendi haline bırakılarak olgunlaşması beklenmelidir. Yanlış patlatılan sivilcelerin yüzde çukurlara sebep olacağı unutulmamalıdır.

Yüzde çukur oluşturan bu sivilceler derinin altında bulunan sivilcelerdir. İste bu sebeple ucu deri üstüne çıkmamış ve beyazlamamış sivilceler patlatılmalıdır. Aksi taktirde belirttiğimiz bu çukurlardan oluşması muhtemeldir. Sivilce temizleme işlemi yapılırken temizlenecek alan ve eller bol su ve sabunla iyice temizlenerek hijyen sağlanmalıdır. Sıkma işlemi yapılırken hafif sıkmaya özen gösterin.

Hafif sıkmayla patlamayan sivilceler henüz olgunlaşmamış demektir. Daha fazla sıkarak cilde zarar vermeyin. Sıkma işlemi bitiminde ciltte kalan iltihabi masaj yaparak hafif dairesel hareketlerle tamamen temizleyin. Sivilceyi patlatma işleminden cilde temas etmemesine özen gösterin. Çıkan iltihabi bir peçete yardımıyla derhal silerek yayılmasını önleyin.

Patlatma işlemi yapmadan önce sivilceyi hafifçe parmaklarınızla kontrol edin . Sertliğine bakin. Yeterince olgunlaşmamış sivilceleri patlatmaya çalışmayın.
Sivilceleri yanlış patlatmak ciltte geri donuşu olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden eğer sivilce sorununuz sıkça olmakta ise bu durumu alanında uzman bir hekime başvurarak çözmeye çelişiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir