HCT (Hematokrit) Ne Demektir?

Kırmızı kan hücrelerinin tüm kan sıvısına olan oranı HCT yani, hematokrit olarak bilinmektedir.  Bu oran genellikle kan tahlillerinde yüzde olarak gösterilmektedir.  Örnek verecek olursak, eğer kan tahlilinde HCT değeriniz %35 ise, bu 100 miligram kan sıvısının 35 miligram kırmızı kan hücresi barındırdığı anlamına gelmektedir.

HCT değerleri çeşitli faktörlere göre farklılık gösterebilir. Yaş, cinsiyet hct farklılığını belirleyen faktörlerdendir.

Örneğin erişkin bir erkekte HCT değerleri yüzde %40 ile %52 arasında normal kabul edilirken, yetişkin bir bayanda bu değer %36 ile %48 arasında normal olarak kabul edilmektedir.

HCT değerleri bir çok hastalığa göre yükselebilir ya da düşebilir. Örneğin hamilelik döneminde kan plazmasının hacmi artmakta dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalmaktadır. Bu durumlarda HCT değeri düşük çıkabilir. Toplum içinde kansızlık olarak bilinen anemi durumlarında ise HCT değeri yine düşük çıkmaktadır.  Kanama, böbrek hastalıkları, vitamin eksikliği, bazı kanser türleri, kemoterapi ilaçları ve bazı ilaç türleri HCT düşüklüğüne yol açan diğer faktörlerdir.

Kan sayım testlerinin önemli bir parametresi olan HCT hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşalım.

HCT Yüksekliği Nedir?

Kan sayım testi sonucu HCT değeri normal değerlerinin üstünde çıktığı durumlarda HCT yüksekliği var demektir.

HCT yüksekliği çok sık rastlanan bir durum değildir. Özellikle rakımı yüksek yerlerde yaşayan kişilerde hct yüksekliği görülebilmektedir. Ayrıca sürekli sigara içen insanların da hct değerleri, normal değerlerin üstündedir.  HCT yüksekliğinin görüldüğü diğer durumlar ise, bazı akciğer hastalıkları, doping kullanımıdır.

HCT Düşük Çıktı Ne Demek?

 • HCT düşüklüğü HCT yüksekliğine göre daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Kırmızı kan hücre sayısının azalması olarak bilinen bu durum şu nedenlere bağlı olarak gelişebilir.
 • Kanama,
 • Kan kaybı,
 • Kolon kanseri,
 • Kemoterapi ilaçları,
 • İltihaplı hastalıklar,
 • Kemik iliği problemleri,
 • Demir eksikliği,
 • B12 vitamini eksikliği,
 • Böbrek hastalıkları
 • Gibi olumsuz durumlar HCT değerlerinin düşmesine yol açabilmektedir.

HCT Normal Değerleri Ne Olmalıdır?

Bebekler ve çocukların normal hct değerleri yetişkinlere göre biraz daha yüksek olabilir. Bu normal bir durumdur. Örneğin yeni doğan bir bebeğin %55 ile %68 arası HCT oranının olması normaldir. Yaş ilerledikçe HCT oranları da düşmektedir.

Erişkin Erkekte HCT Değerleri: %40 ile %52 arasında,

Yetişkin Kadın HCT Değeri: %36 ile %48 arasında,

10-14 yaş çocuklarda HCT değeri:%36 ile %40 arasında,

Olduğu zaman normal olarak değerlendirilebilir.

HCT değeriniz kansızlığa bağlı olarak düşük çıktıysa kan yapan yiyecekler, demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler makaleleri işinize yarayabilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir