İdrar Kaçırma, Tutamama Nedenleri ve Tedavisi

İdrar kaçırma – mesane kontrolünün kaybı – yaygın ve sıklıkla görülen utandırıcı bir sorundur. Öksürdükten sonra veya  hapşırırken   idrar sızması daha çok görülür.

Çoğu durumda, basit yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi tedavi rahatsızlığınızı hafifletmek için yeterlidir.

İdrar kaçırma bir hastalık değil, bir semptomdur.

Geçici idrar kaçırma nedenleri
Bazı gıdalar, içecekler ve ilaçlar geçici idrar kaçırmaya neden olabilir. Alışkanlıklarında basit bir değişiklik rahatlama sağlayabilir.

Kolayca tedavi edilebilen tıbbi durumlar da idrar kaçırma sorununu tetikleyebilir.

Kalıcı idrar kaçırma nedenleri
fiziksel sorunlar ya da değişiklikler nedeniyle kalıcı bir durum olabilir

 • Gebelik ve doğum. Hamile kadınların hormonal değişiklikler ve genişleyen rahim nedeniyle artan ağırlığının stres oluşturması muhtemeledir. Doğum sırasında meydana gelen değişiklikler de  mesane sinirleri ve destekleyici dokulara zarar verebilir.
 • Yaşlanma ile değiştirir.  Ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit). Bu kronik durum, nadiren ağrılı idrar kaçırma ve sık idrara çıkmaya neden olur.
 • Büyümüş prostat. Yaşlı erkeklerde, inkontinans genellikle prostat bezinin büyümesi, aynı zamanda iyi huylu prostat büyümesi (BPH) olarak bilinen bir durumdan  kaynaklanıyor.
 • Mesane kanseri veya mesane taşları. İnkontinans, idrar yapma ve idrar yaparken yanma  mesane kanseri ve mesane taşlarının belirtileri olabilir. Diğer belirti ve bulgular idrar ve pelvik ağrılı ve kan içerir.
 • Nörolojik bozukluklar. Multipl skleroz, Parkinson hastalığı, inme, beyin tümörü ya da omurilik yaralanmasına neden olan idrar kaçırma.Idrar kaçırma tedavisi kasnerin altında yatan nedenin şiddetine bağlıdır. Doktorunuz en iyi duruma uygun yaklaşımlar önerecektir. Tedavilerde bir kombinasyon  gerekli olabilir.Çoğu durumda, doktorunuz ilk önce en az invaziv tedavi önerecektir, böylece ilk davranış teknikleri ve fizik tedavi denemek ve bu tekniklerin başarısız olduğu takdirde, diğer seçenekler düşünülür.Davranış teknikleri
  Davranış teknikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri üriner inkontinans belirli türleri için iyi çalışır.

  • Mesane eğitimiMesana kontrolü hakkında fiziksel eğitim.
  • Tuvalet gezileri  
  • Sıvı ve diyet yönetimi 

  Fizik tedavi

  İlaçlar
  Çoğu zaman, ilaçlar  davranış teknikleri ile bağlantılı olarak kullanılır. Sık idrar kaçırma tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Antikolinerjikler.  Bu ilaçların olası yan etkileri ağız kuruluğu, kabızlık, bulanık görme ve ateş basması sayılabilir.
  • Topikal östrojen.  topikal östrojen uygulanması vajinal bölgelerde dokuları gençleştirebilir. Bu inkontinans bazı belirtileri azaltabilir.
  •   Duloksetin 

  Tıbbi cihazlar
  Tıbbi cihazlar tedavi idrar kaçırma yardımcı olmak için kullanılabilir.

  • Üretral insert.  Genellikle belirli bir aktivite sırasında idrar kaçırma önlemek için kullanılır ancak gün boyunca giyilebilir. Ü
  •  Ovül (PES-uh-re)

  Cerrahi
  Diğer tedaviler işe yaramıyorsa, çeşitli cerrahi işlemler idrar kaçırmaya neden olan sorunları gidermek için geliştirilmiştir.

  Emici pedler ve kateterler
  Tıbbi tedaviler idrar kaçırmayı tamamen  ortadan kaldırmıyorsa veya bir tedavi etkisi almaya başlayıncaya kadar yardıma ihtiyaç duyuyorsanız   yardımcı ürünleri deneyebilirsiniz.

  • Tamponlar ve koruyucu giysiler. Çeşitli emici pedler idrarkaçırmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Çoğu ürünler normal iç çamaşırı gibi ve günlük kıyafetlerinizin altına kolayca takabilirsiniz. Penisin üzerine giyilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir