Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren uzuvların, uzun süreli oksijensiz kalmasına bağlı olarak dokuların oksijenlenememesi sonucunda morarma ile başlayarak uzvun işlevini yerine getiremez hale gelmesine kadar devam eden tümörleşme tablosudur. Kangren genellikle sigara içen bireylerde, diyabet hastalarında, felç sonucu vücutta oksijenlenemeyen el, kol gibi bölgelerde görülür.

Tam olarak tedavisi ise kangren olan bölgenin kesilerek çıkarılması ile olur. Kangren olan bölge kullanılamaz hale gelir ve eğer kesilerek çıkarılmaz ise diğer bölgelere de sıçrama ihtimali çok yüksektir. Kangren belirtilerinden kısaca bahsedelim. Kangren ilk etapta dikkatinizi çekmeye bilir. Elinizde kolunuzda aniden oluşan ve uzun süre geçmeyen yayılmaya başlayan yaralar kangreni düşündürebilir. Öncelikle kangren ilerlemiş ise belirtilerinde kangrenli uzuv hiçbir şekilde kıpırdamaz işlevini yerine getiremez.

Müthiş bir ağrı hissedilir. Uyuşukluk hissizlik de bunu takip eden diğer belirtilerdir. Kangren açık olarak ilerleyebileceği gibi farklı hastalıklar üzerinden kendini kamufle ederek sinsice ilerleyebilir de. Mesela diyabet hastalarında şekerin normalden çok yüksek olması, en başta yaraların iyileşmemesine gittikçe kötüleşmesine ve yayılarak farklı bölgelerde yara açılmasına neden olur. Bu da beraberinde kangren belirtilerini ortaya çıkararak kangrenleşme dönemini başlatmış olur.

Her hastalığın erken evrede tespit edilmesinin faydası olduğu gibi kangrenin de erken tespit edilmesi tedavi açısından iyi bir durumdur. Ne kadar erken tespit edilirse medikal tedavi seçeneği o kadar artacağı için birey uzuv kaybı ve psikolojik travma yaşamadan durumu atlatabilir. Kangrenin medikal tedavisinde ilaç tedavisi, gerekli kontrollerin sık sık yapılması ve alanında uzman hekimlerin olması tedavi seyrini hızlandırarak hastayı sağlığına kavuşturabilir. Ancak kangrenleşme başlamış, ilerlemiş ve yayılmış ise medikal tedavinin amacına ulaşmasını bekleyemeyiz. En doğru tedavi cerrahi işlemle kangrenli uzvun alınarak yayılmanın önlenmesidir. Tabi bu işlemi yaparken bireyin yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı ve psikolojik durumu önemli bir yer tutar. Sağlıklı günler dileriz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir