Kanser Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanser hastalığı hakkında toplumlarda bilinen birçok yanlış yargı bulunmaktadır. Birçok kanser türünün olması ve genel olarak kanser olarak nitelendirilmesi bu yargının önünü açmıştır.

Çağımızın en öldürücü hastalıkları arasında yer alan kanser, halk arasında da yanlış bilinen genellemelere sahiptir. Hatta bu bilgiler o kadar kalıplaşmıştır ki, birçoğu kanser denilince akla ilk gelen bilgilerdir. Kanser hakkında ki doğru bilinen yanlışları düzelterek hem kanser teşhisi kolaylaşabilir hem de tedavi süreci daha etkili olabilmektedir.

Kanser Hakkında Bilinen Yanlışlar

  • Stres ve üzüntünün kanser hastalığına yol açtığı kesinlikle yanlış bir yargıdır. Stres kaynaklarının ve kötü bir hayat yaşamanın kansere neden olabileceği gibi sıkıntılarla mücadele etmenin veya pozitif düşünmenin kanseri yendiği yargıları da bulunmaktadır. Bunların birebir kanser üzerinde etkili oldukları gözlemlenmese de kötü yaşam tarzı bazı kanser hastalıklarını ilerletebiliyor.

 

  • Parfüm, saç boyası gibi kimyasal maddelerin kanser hastalığına yol açtığı düşünceleri toplumda yaygındır. Toksik maddelerin sağlığımız ve DNA’mız üzerinde negatif etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı bu maddelerden uzak durmak sağlık açısından yararlıdır. Fakat parfüm, deodorant, saç boyası gibi ürünlerin kanser üzerinde doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kanser Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar  

  • Kanser hastalığı tedavisi uzun bir süreçtir. Hastaların sürekli hastanede yatıp tedavi olmaları gerektiği yanlış bir kanıdır. Aksine uzman doktorlar tarafından hastalar mümkün olduğunca kısa bir süre içinde taburcu edilmektedir. Özellikle son yıllarda hastalar evlerine ve normal hayatlarına çok daha kısa bir sürede dönmektedir. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi süreçleri evde kalarak geçebilen tedavilerdir.

 

  • Kanser hastalığı tedavisi için Türkiye’de yeterli tedavi düzeyi olmadığı yargısı kesinlikle yanlıştır. Türkiye birçok gelişmiş ülkelere göre kanser tedavisi ile çok daha etkin bir şekilde mücadele etmektedir. Hatta özellikle birçok dış ülkeden Türkiye’ye kanser tedavisi için gelen hastalar bulunmaktadır.

 

  • Bıçağın vücuda değdikten sonra kanser hastalığının yanlış bilinen bir yağıdır. Hatta cerrahi tedavi yöntemi, kanseri tamamen yok eden en etkili tedavidir. Tümör olan bölgenin tamamen temizlenmesi, bu kanserin tekrar yayılma ihtimalini de azaltmaktadır.

 

  • Toplumda en çok bilinen yanlış yargıda kanserin bulaşıcı olduğudur. Cinsel yolla bulaşan kanser hariç kanserin bulaşıcı olduğu söylenemez.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir