Laktoz İntoleransı; Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Laktoz nedir? Da laktaz eksikliği olarak adlandırılan Laktoz intoleransı, süt ürünlerindeki süt şekerini (laktoz) sindirememek  anlamına gelir. Genellikle tehlikeli değildir, ama laktoz intoleransı belirtileri rahatsız edici olabilir.

Laktaz : küçük bağırsak astarı tarafından üretilen bir enzim – genellikle laktoz intoleransından sorumludur. Birçok kişide laktaz düzeyi düşüktür.

Süt ürünleri sınırlayan bir diyet yaparak veya Laktoz içermeyen besinler alarak laktoz intoleransı belirtilerini kontrol edebilirsiniz.

Laktoz İntoleransı; Süt Alerjisi Belirtileri

Laktoz intoleransı belirtileri genellikle laktoz içeren gıdalar aldıktan 30 dakika ile iki saat sonra başlar. Yaygın belirtiler ve semptomlar şunlardır:

ishal
Bulantı ve bazen kusma
karın krampları
şişkinlik
gaz

Belirtiler genellikle hafiftir, ama bazen çok şiddetli olabilir.

Laktoz İntoleransı; Süt Alerjisi Sebepleri

Laktoz intoleransının bilinen üç farklı tipi vardır.

1.) (primer laktoz intoleransı)

Birincil besin kaynağının süt olduğu durumlarda yani; doğum sırasında ve erken çocukluk döneminde laktaz büyük miktarda üretilir. Bu durumlarda  genellikle laktaz üretimi azalır. Böylelikle laktoz intoleransı semptomlarına neden olabilir.

2.) Hastalık veya yaralanma (ikincil laktoz intoleransı)

Küçük bağırsakta olunan ameliyat veya yaralanma sonrası laktaz üretimi düştüğünde laktoz intoleransı oluşur. Çölyak hastalığı, gastroenterit ve Crohn hastalığı gibi enflamatuar bağırsak hastalığı gibi bağırsak hastalıklarının da bir sonucu olarak oluşabilir.

3.)  (konjenital laktoz intoleransı)

Bebekler laktaz aktivitesinin tam yokluğu nedeniyle laktoz intoleransıyla birlikte doğabilirler ama bu durum çok nadirdir. Bu hastalık otozomal resesif kalıtım adı verilen bir desen gibi kuşaktan kuşağa aktarılır. Konjenital laktoz intoleransı olan bebeklerin annelerinin sütünde laktoz toleransı yoktur. Bu bebeklere laktoz içermeyen besinler tükettirilmelidir. Prematüre bebeklerde  laktaz düzeyi yetersiz olduğundan laktoz intoleransı olabilir. Aksi takdirde sağlıklı bebeklerde genellikle görülmez.

Laktoz İntoleransı; Süt Alerjisi Tedavisi

laktoz intoleransının belirli bir tedavisi yoktur. Fakat vücudunuzda Laktaz enziminin üretimini artırmak için bir çok yöntem var. Laktoz intoleransı olan kişiler genellikle yedikleri süt ürünleri miktarının azaltılarakı ve bu durumdaki insanlar için yapılmış özel ürünler kullanılarak bu durumu engellerler.

Laktoz İntöleransım var, Evde Neler Yapabilirim?

Daha az süt ürünleri tüketin

Laktoz intoleransı olan kişiler daha az süt ürünleri yiyerek belirti ve semptomları azaltabilir.

Birçokları için, süt ürünleri kalsiyum gibi vitamin ve besin elde etmek için uygun bir yoldur. Süt ürünleri Vazgeçmek Yeterli kalsiyum alamamak anlamına gelmez. Kalsiyumun bulundugu diğer gıdalar:

Brokoli
Ekmek ve meyve suları gibi kalsiyum katkılı ürünler,
Konserve somon
Süt yerine soya sütü ve pirinç sütü gibi ,
Portakal
Pinto Fasulyesi
Ravent
Ispanak

Tüm süt ürünleri vazgeçmek ise, vücudunuz da D vitamini eksikligi yapar. yeterince D vitamini aldığınızdan emin olunuz.

yemek planlamanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyene de  danışabilirsiniz.
kalsiyum veya D vitamini takviyesi almak ihtiyacın varsa, doktorunuza danışın.

süt ürünleri tüketmek isterseniz de dikkatli olun

Tamamen süt ürünlerini önlemek de doğru değildir. Laktoz intoleransı olan çoğu insan belirti olmadan bazı süt ürünlerinin tadını çıkarabilir. bu durumda tam yağlı ürünlere göre  yağsız süt gibi düşük yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

Laktoz intoleransı semptomları en aza indirmek için diyet değiştirme yolları şunlardır;

Sütlü ürünlerde küçük porsiyon seçimi. Süt yudum küçük porsiyon – Bir kerede en fazla 4 ons (118 mililitre). Porsiyon küçük, daha az olasılıkla gastrointestinal sorunlara neden etmektir.
Diğer gıdalar ile süt içilir. Bu sindirim işlemini yavaşlatır ve laktoz intoleransı semptomları azaltır.

Bütün süt ürünlerinde laktoz, aynı miktarda sahip değildir. Örneğin, İsviçre veya çeddar gibi sert peynirler, laktoz, az miktarda olmasıyla bilinir. Kültürleme sürecinde kullanılan bakteri doğal aşağı laktoz tatili enzim üretir, çünkü yoğurt gibi kültürlü süt ürünleri de üretilmektedir.

Laktoz azaltılmış veya laktoz içermeyen ürünleri satın almak.

Süt ve laktoz sık sık bu tür tahıl gibi hazır gıdalar, hazır çorbalar, salata sosları, nondairy creamers, işlenmiş etler ve pişirme karışımları eklenir. Içindekiler listesinde süt ve laktoz için beslenme etiketlerini kontrol edin. Ayrıca bu peynir altı suyu, süt yan ürünleri, yağsız kuru süt tozu ve süt kuru maddesi olarak laktoz gösteren diğer bir deyişle, arayın. Laktoz, aynı zamanda ilaç olarak kullanılır. Eğer laktoz intoleransı varsa eczacınıza bildiriniz.

Laktaz enzimi tablet veya damla kullanma. Over-the-counter tablet veya laktaz enzimi içeren damla (Süt kolaylığı, Lactaid, diğerleri) süt ürünleri sindirmek yardımcı olabilir.  yemek veya aperatif öncesi  tablet alınabilir.

geçmiş olsun..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir