Lipom Nedir? Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipom nedir? Ne demektir? Lipom bitkisel tedavisi için seçenekler nelerdir? Lipom ameliyatı nasıl yapılır? gibi sorular ve cevapları yazımızda…

Lipom Nedir? Ne Demektir?

Vücudunuzun her hangi bir yerinde, cilt altında, yumuşak, lastik kıvamında bir kabarıklık mı fatkettiniz? Bu bir lipom olabilir. Vücudunuzun yumuşak dokusundaki bir parça yağ dokusunun büyümesi sonucu lipom ortaya çıkar. Lipomların çevresi ince bir fibröz kapsülle kaplanmıştır. Tümör olarak sınıflandırılsalar da, lipomlar genellikle zararsızdırlar. Halk arasında basitçe yağ bezesi olarak bilinir.

Bunlar, cildinizin altında en sık görülen tümör çeşididir ve 1000 kişiden 1’inde görülmektedir. Genellikle onlara üst bedeninizde, kollarınızda veya baldırlarınızda rastlayabilirsiniz.

Lipom Oluşumunun Nedenleri

Lipomun neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Orta yaşlı erkekler ve kadınlarda daha fazla görüldüğü bildirilmiştir. Lipomların genellikle vücutta oluşan yaralanmalardan sonra ortaya çıktığı gözlemlenmiştir; fakat nedeni anlaşılamamıştır. Bazı bireylerde kalıtımsal yatkınlık söz konusu olabilir. Mdelung hastalığı olarak bilinen nadir bir hastalığı olan bazı insanlar lipom geliştirmeye yatkındırlar.

Lipom Bitkisel Tedavisi

Neem yağı-Keten tohumu-yeşil çay

Lipomların bitkisel tedavisinde neem yağı, keten tohumu yağı, demlenmiş – soğutulmuş yeşil çay karıştırarak bölgeye öasaj yaparak uygulamak zaman içinde küçülmeye yardımcı olabilir.

Neem yağı cildinizi korumak için yardımcı olan bir büzücüdür. Lipomları tedavi etmek için eski Hint tıbbında yaygın olarak kullanmıştır.

Keten tohumu yağı, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri seviyelerine sahiptir. Soğutulmuş yeşil çay,  kan şekerini ve yağ dokusunu düzenlemeye yardımcı olacak antioksidan açısından zengindir.

Bal – Un Karışımı

 • Bir miktar balı biraz unla karıştırın ve karışımı doğrudan yağ yumrusu üzerine uygulayın. Uygulamanın kalınlığı 0,5-1 cm kalınlıkta olmalıdır, bu yüzden karışımın oldukça kıvamlı olduğundan emin olun.
 • Kremsi karışımı yerinde tutmak için yumruyu bir kağıt havlu veya bandajla örtün.
 • Karışımı bir gün veya 36 saate kadar bölgede tutun, ardından temizleyip ve tekrarlayın.
 • Bu yöntemi beş kez tekrarlayın ve tedavinin yaklaşık bir hafta kadar devam etmesini sağlayın. Bu tedavi cildinizdeki yağ birikintilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Zerdeçal ve Kuşotu Merhemi

Malzemeler:

 • Organik sızma zeytinyağı (6 yemek kaşığı),
 • organik balmumu (2 yemek kaşığı) ,
 • Zerdeçal (1 yemek kaşığı)
 • Kuşotu tozu  (1 yemek kaşığı)

Balmumu ocakta bir tencerede eritin ve ardından zeytinyağını ekleyin.
Yağ ve balmumu karıştırıp, altını kapatın ve zerdeçal ile kuşotunu ekleyin.
Soğutulmuş karışımı bir kavanozun içine dökün. Karışımdan bir miktar etkilenen alana sürüp ve üzerini kapatın.

Lipom Tıbbi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi edilmeden bırakılan bir lipom genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak, doktorunuz sizi rahatsız ediyorsa bu yumruları tedavi edebilir. Doktorunuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanarak en iyi tedavi önerisini sunacaktır:

 • Lipomun büyüklüğü ve sayısı
 • Kişisel cilt kanseri geçmişiniz
 • Cilt kanseri aile öyküsü
 • Lipomun ağrılı olup olmadığı

Lipom Ameliyatı

Bir lipomu tedavi etmenin en yaygın yolu ameliyatla çıkarmaktır. Bu, özellikle büyümekte olan büyük bir yağ bezesi varsa, özellikle yararlıdır. Lipomlar cerrahi olarak çıkarıldıklarında nadiren tekrar büyüme eğilimi gösterir.

Steroid enjeksiyonları

Steroid enjeksiyonları, etkilenen alanda kullanılabilir. Bu tedavi lipomu küçültebilir, ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

Diğer yazımız olan Karsinom Nedir? Karsinom Ne Demektir? başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir