Meniere Nedir? Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir iç kulak hastalığı olan meniere, henüz sebebi tam olarak tespit edilmemiş olsa da, iç kulakta bulunan sıvının yüksek basınca ulaşması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Şiddetli baş dönmelerinin en büyük sebebi olarak bilinen meniere hastalığı, genelde tek kulakta görülürken bazı vakalarda iki kulakta birden görülebilir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen meniere hastalığı, genelde 20 ila 50 yaş arası kişilerde daha sık görülür.

Meniere belirtileri nelerdir?

Birkaç saniye süren şiddetli baş dönmesi.
İşitme kaybı
Kulak çınlaması
Kulak uğuldaması
Mide bulantısı
Kulakta dolgunluk hissi (yüksek rakımlı yerlerde hissedilen kulak dolgunluğu benzeri)

Meniere hastalığının en büyük şikayeti şiddetli baş dönmesidir. İç kulak hastalığı ile ortaya çıksa da merkezi sinir sistemi bozukluklarında meydana gelir. Birkaç saniye süren şiddetli baş dönmeleri, gün içinde ataklar halinde yaşanabilir. Akabinde gelişen mide bulantıları kişinin diğer şikayetleri arasındadır. Baş dönmesi atakları, kişiyi günlük işlevlerini yapamayacak duruma getirebilir. Atak sonrasında kişi kendini yorgun hisseder ve uyuma ihtiyacı duyar. Kişi yüksek sesten rahatsız olmaya başlar.

Meniere teşhisi

Doktorunuza şikayetlerinizi eksiksiz ve tüm ayrıntıları ile anlattığınızda kolayca teşhisini koyacaktır. Doktorunuza meniere teşhisi için önceden geiçrmiş olduğunuz frengi, kabakulak, kulak operasyonları gibi durumlarınız varsa söz etmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanında varsa şeker hastalığınız, trioid hastalığınız doktorunuza aktarın. Doktorunuz size gerekli tahliller, denge testleri, uygulayarak teşhis koymaya çalışacaktır.

Meniere tedavisi

Meniere tedavisi için son derece etkili egzersizler tavsiye edilir. Gün içinde düzenli olarak yapılan bu egzersizler meniere tedavisinde çok olumlu sonuçlar verir. Doktorunuz size bu egzersizleri gösterecektir. Bunun yanında mide bulantısı ve baş dönmesi için ilaç verecektir ve bu ilaçlar da son derece faydalıdır. Kafein, alkol ve sigarayı bırakmanızı önerecektir. Stresli yaşam tarzından uzaklaşmanız, gece uykusunu mutlaka en az 8 saat almanız meniere tedavisi için çok yararlıdır. Genelde bu etaplardan 1-2 hafta sonra hastalığın şiddeti azalarak yok olacaktır. Ancak buna rağmen hala devam ediyorsa operasyon düşünülebilir. Fakat bu duruma çok gereke kalmadan çoğu vakada hastalık geçmiş olur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir