Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri nelerdir?

Birden çok fiziksel ve psikolojik belirtiler vardır. Bazı kadınlar menopozla ilgili çok az ya da hiç belirtilerle karşılaşmayabilir.  Belirtilerin yaygınlığı ve şiddeti kadınlar arasında önemli ölçüde değişir. Menopoz ve perimenopoz Bu belirtiler aşağıda ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Düzensiz vajinal kanama

Düzensiz vajinal kanama , menopoz döneminde ortaya çıkabilir.  Aybaşı (regl) daha sık oluşabilir, ya da durmadan önce (çevrim süresi uzar yani) uzak  olabilir.  Düzensiz regl gelişen tüm kadınların adet düzensizliği başka bir tıbbi durumun   işaretiolabilir. Bu nedenle doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir

Ancak, menepozdaki kadın  gebe olabilir.

Sıcak basmaları ve gece terlemeleri

Sıcak basması menopoz geçiren kadınlar arasında yaygındır. Sıcak  vücut üzerinde yayılır ve  baş ve göğüs sıcaklığın en belirgin olduğu noktalardır. Sıcak basmaları birkaç dakika ile 30 saniye arasında genellikle son bulur. Sıcak basmalarının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, sıcak basması olasılığını azalan östrojenin getirdiği hormonal ve biyokimyasal dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır.
Bazen sıcak basmalarına gece terlemeleri eşlik edebilir.

Vajinal semptomlar

Vajinal belirtiler östrojen seviyeleri düştüğünde  ince, kuru ve daha az elastik halde vajina astar dokuları menopozun  bir sonucu olarak ortaya çıkar. vajinal kuruluk , kaşıntı cinsel ilişki (disparoni), veya tahriş ve / veya ağrı. Vajinal değişiklikler de belirtiler arasındadır.

Üriner semptomlar

idrar yolu enfeksiyonu ve    daha sık idrara çıkma ihtiyacı, ya da kaçak (  idrar kaçırma ). Inkontinans idrar yapma veya öksürürken, gülerken ya da ağır cisimler kaldırma ıkınma sırasında oluşan ani sıkışmaya neden olabilir.

Duygusal ve bilişsel belirtileri

Perimenopoz Kadınlar genellikle çeşitli düşünme (bilişsel) ve / veya duygusal belirtiler,  yorgunluk , hafıza problemleri, sinirlilik ve ruh halinde hızlı değişimler.   Bu alandaki araştırmalar pek çok nedenden dolayı zor olmuştur.

Menopoz nedeniyle   duygusal ve bilişsel belirtileri bilmek  çok zordur.  Perimenopoz sırasında oluşabilecek gece terlemeleri de duygudurum ve bilişsel performans üzerinde bir etkisi olabilir ki, yorgunluk ve halsizlik hissi katkıda bulunabilir. Son olarak, birçok kadın da duygusal belirtilere neden olabilir, stresli yaşam olayları ve diğer yaşam değişiklikleri  yaşıyor olabilirsiniz.

Diğer fiziksel değişiklikler

Pek çok kadın menopozda bir dereceye kadar kilo alır. Vücut yağ dağılımı kalça ve basenlerde daha fazla birikir, bel ve karın bölgesinde biriken vücut yağları da bu bölgeye kayabilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir