Metabolizma nasıl hızlanır?

Zayıflamak için uğraşsam da olmuyor kilo veremiyorum diyenlerdenseniz sorunun kaynağı tabi ki metabolizmanızın yavaş olmasıdır. Kişiler eşit ölçülerde yemek yese de metabolizması hızlı olan kişinin yakması daha çabuk olurken yavaş olan kişide bu çok daha uzun zamana yayılabilir. Metbaolizmanız yavaşsa Metabolizmayı hızlandırma işlemlerini uygulama vaktiniz gelmiş demektir.

Metabolizma nasıl hızlanır? Metabolizma hızı zamanla azalır özellikle ilerleyen yaşlarda bu durum aşırı kilo almaya kadar gider. 2 araç düşünün 1000 cc ve 2400 cc aynı yolu kat ettiklerinde 2400 cc olan araç diğer araca göre 2 kat daha fazla benzin yakar. Metabolizmada da durum aynıdır. Metabolizma Nasıl Hızlandırılır ;

Metabolizmayı Hızlandırma

* Kas Yapın: Yediklerinizi ve vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırmak için kaslarınızın daha güçlü olması gerekir. Kasları aynı bir işçi gibi düşünelim fabrikaya daha çok işçi alınırsa iş daha hızlı artar ve sonuç başarılı olur. Yani kas kütleniz ne kadar fazla ise yağ yakımınız o kadar çok olur. Egzersiz yaparken kas kütlenizi de arttırmaya özen gösterin.

* Şok Diyetlerden Kaçının: Şok diyetler uzun dönemli olduğu zaman ya yüksek proteinli oluyor ya da minimum kalorili oluyor bu da vücutta su kaybına ve kas kaybına sebep oluyor. Hızlı kilo vermek için bunları yapmayın en başında kaslarınız azaldığı için metabolizma çok yavaşlıyor.

* Yeşil Çay Tüketin: Günde 1 bardak yeşil çayın illaki size faydası olacaktır. Fakat güzel bir sonuç almak istiyorsanız uzmanların tavsiyesi günde 5 bardak içilen şekersiz yeşil çayın tüketilmesidir. Yeşil çayın metabolizmayı arttırdığı bilinen bir etkidir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin doktora danışıp ta tüketmeleri tavsiye edilir.

VBol Su Tüketimi: Su sizin en büyük kilo verme yardımcınızdır. Çünkü su tüketmek vücudunuzda bulunan atıkların ve vücudunuz verimi çalışmasını sağlar. Yediklerinizin yakılmasını istiyorsanız günde bardak su kesin içmelisiniz.

* Yemeklerde Baharatı Arttırın: Metabolizma hızını  % 1 – 2 arttırdığı söylenen baharatları yemeklerinizde kahvaltı menülerinde mutlaka kullanın. Yağın ve tuzun verdiği lezzeti baharatları arttırarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

* Öğünlerinizin Sayısını Çoğaltın: Miğdenizin boş kalmaması için aralarda bir meyve biraz kuru yemiş yiyerek süt, yoğurt ve ayranı aralarda tüketerek hem açlığınızı bastırırsınız hem de boş kalmayarak metabolizma hızlanmasına katkıda bulunursunuz.

* İçecekler Önemli: İçtiğiniz her miktarı kontrol altına alın. Unutmayın ki kilo sadece yemek yiyerek alınmaz. Şekerli içecekler yağlı içecekler ( süt tozu kullanılan nescafe ) gibi içecekler size yağ olarak geri döner. Özellikle dikkat etmeniz gereken şeker miktarı yüksek içecekler ve alkoldür.

* Düzenli Egzersiz Yapın: Kas kütlenizin artması için yapılan egzersiz önemli ama aynı zamanda yapılan egzersizin yağlarınızı da yakacağını unutmamak gerek. Bisiklet, yüzme, yürüyüş gibi sporlar yağ yakmanızda etkili egzersizlerdir.

Metabolizmayı hızlandırma işlemleri 8 önemli başlıkta listelenmiştir bu yöntemleri uyguladığınızda Metabolizmanın hızlanır ve aynı yiyecekleri yemeye devam etseniz bile kilo kaybettiğinizi görebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir