Nefrit (Böbrek İltihabı)

Nefrit, tıp dilinde böbrek iltihabı karşılığı olacak şekilde kullanılan bir terimdir. Bakteriyel nitelik taşıyan nefrit, böbreğe idrar veya kan aracılığı ile bir takım bakterilerin ulaşması sonucu meydana gelmektedir.

Nefrit, ilk ortaya çıktığı dönemde tedavi edilmesi halinde kalıcı olarak temizlenebilen bir iltihaplanma türüdür. Bu yüzden nefrit belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye başlanması faydalı olacaktır. Söz konusu belirtilerin bir kısmı şöyledir;

  • İstikrarsız ateş; kişide gün içinde yükselip alçalan bir ateş gözlemlenir,
  • İdrar atımı esnasında yanma ve sızı hissi,
  • Şiddetli bel ağrıları meydana gelmesi,
  • İdrarda gözle görülür renk değişimleri oluşması,
  • Zaman zaman kanlı idrar gözlemlenmesi,
  • İleri safhalarda nefes almada zorluk ve/veya kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir,
  • Tansiyon dengesinde bozulmalar.

Nefrit nedenleri olarak gösterilebilecek en temel etmenlerin bakteriler olduğunu belirtmiştik. Ancak bazı durumlar bu iltihaplanmayı tetikleyici olarak da görülebilmektedir. Örneğin böbrek taşı oluşumlarının tedavi edilmemesi sonucu böbreklerde iltihaba yol açabileceği bilinmektedir. Bunun yanı sıra bir takım alerjilerin getirisi olarak da böbrek iltihapları görülebilmektedir. Ayrıca antibiyotik kullanımının nefriti tetiklediği durumlar ile de karşılaşılabilir.

 

Orta yaş gruplarında daha sıklıkla kadınların bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu, ileri yaş gruplarında ise bu oranın tersine döndüğü bilinmektedir. Nefrit bitkisel tedavi ile yanıt alınabilen bir rahatsızlık türüdür. Şifalı bitkiler yoluyla böbrek iltihabı vücuttan atılabilmektedir. Bunun yanı sıra, yine bitkisel yollarla iltihaplanmaya karşı önlem de alınabilmektedir.

Böbrek iltihaplarına karşı papatya, kiraz ve maydanoz olumlu etkilere sahiptir. Bunlardan hazırlanacak olan çeşitli karışımların tüketilmesi ile böbreklerdeki iltihapların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki; böbrek iltihabı tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple belirtilen fark edildiği anda bir teşhis yaptırılmak üzere doktora başvurulması ilerde meydana gelebilecek daha kötü durumlara karşı hazırlıklı olunmasını sağlayacaktır.

Son olarak; içme suyunun böbrekler için doğal bir ilaç olduğunu da belirtmek gerekir. Bol su tüketmek yoluyla böbreklerin çalışmasına yardımcı olunacak, dolayısıyla iltihapların atılması da kolaylaşacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir