Rahim Serviks Kanseri Belirtileri Tedavisi Sebepleri Nedenleri Nelerdir?

Serviks (rahim Ağzı) Kanserinden siz de korunabilirsiniz.
Serviks Rahimağzı kanseri, kadınlarda meme kanserinden sonra en çok ölüme neden olan ikinci kanser türüdür.Rahim ağzı kanseri her ne kadar ciddi bir kanser türü olsa da her kanser türünde olduğu gibi erken şethis edilebilmesi durumunda kolaylıkla önlenebilir. Serviks Kanseri rahim ağzındaki hücrelerin anormal ve ontrolsüzce çoğalmasıyla karakterize edilen bir kanser türüdür. Seviks (rahimağzı) kanseri tedavi edilmezse bu anormal gelişen ve çoğalan hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilmektedir.

Dünyada her yıl 500.000 Serviks Kanseri vakası tespit edilmekte ve bu hastalık yaklaşık olarak 250.000 hayata malolmaktadır. Türkiyede günde 2 genç kız veya kadın, Cervix Rahim ağzı Kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.Serviks Kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirus (HPV) adı verilen bir virusun belirli tiplerinden kaynaklanır.
HPV enfeksiyonu çok sık görülmektedir ve her 10 kadından 5′i yaşamları boyunca bu virüsle karşılaşmaktadır. HPV çoğu zaman cinsel temas ile bulaşır. Virüs deri teması ile geçebildiği için kondom da tam koruma sağlamaz.

Rahim ağzı kanserinin tedavisinde kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahele ve bitkisel yöntemlerle kanser tedavisi gibi yollar kullanılmaktadır. Serviks Kanserinin ilk başlangıç evlerinde genellikle belirti ve bulgu görülmez. Çoğunlukla kanser yayıldıktan sonra belirti ve bulgular ortaya çıkar.Pap(smear) testi ile rahim ağzında kansere dönüşebilecek hastalığı bulunan yada Serviks Kanseri için yüksek risk taşıyanlar tespit edilebilir.

Smear testi sayesinde anormal hücreler erken evrede tespit edilebilir, fakat tarama programları %100 etkin değildir. HPV (Human Papillomavirus)’nin neden olduğu Serviks Kanserinden AŞI ile
korunmak mümkündür.Aşının HPV ile temas öncesi 10 yaşından itibaren üç doz olarak uygulanması önerilmektedir. Ayrıca Serviks Kanseri ve HPV’den etkin korunma için düzenli doktor kontrolü ve smear testi yaptırmakta çok önemlidir.

Sizler de rahim ağzı kanseriyle ilgili şüpheleriniz varsa, cinsel organınızdan akıntı vb. geliyorsa, kasık bölgenizde şiddetli ağrı ve yanma varsa vakit kaybetmeden doktorunuza giderek rahim ağzı kanseri tetkiklerini yaptırınız. Erken teşhis için et etkili yol ise düzenli aralıklarla rahim ağzı kanseri kontrollerinizi 20 li yaşlardan itibaren yaptırmanızdır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir