Sahte Güneş Gözlüklerinin Zararları

Sert geçen kış mevsiminden sonra artık ilkbahar geldi.Birçok arkadaşımız güneş gözlüğü bakmaya başlamıştır.Güneş gözlükleri göz sağlığı açısından ve aksesuar olarak olmazsa olmazlardandır ama güneş gözlüklerinin kalitesi çok önemlidir.Öncelikle kesinlikle sahte güneş gözlüklüğü kullanmamınızı tavsiye ediyoruz.

Çeşitli çeşitli sahte güneş gözlüleri kullanmak yerine bir tane sağlıklı ve orijinal güneş gözlüğü kullanmak çok daha avantajlı. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Olcay Şahin, sahte güneş gözlüklerinin zararları nelerdir? diye merak edenler için şöyle bir açıklama yaptı:

“Modeline hayran kalarak aldığınız taklit güneş gözlükleri gözlerinize aşırı derece de zarar vermektedir. Çünkütaklit güneş gözlükleri güneşten gelen ve göz sağlığı için tehlikeli olan UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınlarını süzmemektedir. Bunun yanı sıra sahte güneş gözlükleri gözbebeğinizi genişletip güneşten gelen zararlı ışınların miktarını da arttırmaktadır. Bu yüzden hiç gözlük takmayın daha iyi!

Atmosfer, zararlı ışınların büyük bir kısmını filtre etmesine rağmen, güneş ışığında göze zarar verecek derecede UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınları vardır. Ozon tabakasının incelmesiyle, insan cildine ve gözüne zararlı ışınlar dünyaya daha fazla miktarda ulaşmakta ve bunun sonucunda cilt ve göz sağlığımız bundan daha fazla etkilenmektedir.

UV–B ışınları, önlem alınmadığında cilt yanıkları oluştururken; UV-A veözellikle de UV-B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir.Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkılmamalı veçocuklara daha fazla özen gösterilmelidir. Bu zararlı ışınlardan gözlerimizikorumak, ideal bir güneş gözlüğü ile mümkün olacaktır. İdeal bir güneşgözlüğü camı, UV ve IR ışınlarını etkili oranlarda emerek, bunların göze zarar vermesini engeller. Özellikle açık renkli gözler, allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar güneşışınlarından daha fazla etkilenmektedirler.

Sahte güneş gözlükleri maalesef kalıcı körlüğü de yol açmaktadır. Çakma güneş gözlüğünün zararları arasında gözde aşırı kaşıntı, kuruluk, batma, yanma, ağrı ve kanlanma da meydana gelebilir. Güneş ışınlarını süzmeyen sahte güneş gözlükleri göz merceğinin içindeki proteinlerinde bozulmasına neden olur.

Güneş gözlüğü satın alırken sağlık bakanlığından sertifikası olan güneş gözlüklerini tercih edin. Güneş gözlüğünkoruma sağlayabilmesi için en az %70-80 UV süzebilme yeteneği olmalıdır. Estetik görünüm için göz sağlığınızdan olmayın.”

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir